La o conferință de presă susținută împreună cu Tusk la Varșovia, Magyar a spus că va transmite invitații similare premierilor ceh și slovac și a adăugat că speră să se poată întâlni cu toții la sfârșitul lunii iunie, înainte de încheierea președinției ungare a Grupului de la Vișegrad (V4).
Premierul Magyar a mai declarat că Ungaria va fi parteneră cu Polonia, Slovacia și Republica Cehă 'în toate domeniile ... pentru a restabili puterea, gloria și influența V4 în Europa', scrie Agerpres.
Prim-ministrul Ungariei a spus că este 'personal pregătit' să lucreze pentru a extinde cooperarea V4 'fie către prietenii noștri scandinavi, sau către Austria, Croația, Slovenia, România, precum și către țările non-UE din Balcanii de Vest.'
'Inima Europei este acum în Europa Centrală și va trebui să muncim pentru a ajuta această inimă să continue să bată cât mai mult și cât mai puternic posibil,' a afirmat Peter Magyar.
Prim-ministrul Ungariei, Peter Magyar, efectuează o vizită de două zile în Polonia, prima sa deplasare în străinătate de la preluarea mandatului, o vizită bogată în simbolism pentru un lider care încearcă să-și readucă țara în mainstream-ul european, relatează Reuters.
Relațiile dintre Varșovia și Budapesta s-au deteriorat până la o ostilitate deschisă, pe măsură ce Tusk și Orban s-au ciocnit din cauza abordării conflictuale a liderului maghiar față de Ucraina și a relațiilor calde cu Rusia.















