Echipele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) au plecat pe teren, în toată țara, pentru acțiuni de "consiliere, prevenire și control" în piețe, înainte de Paște.
Aceasta pentru a se asigura că produsele ce vor ajunge pe masa românilor, de sărbătorile pascale, sunt sigure pentru consum, spune directorul general al ANPC, Paul Anghel.

16 aprilie - Maratonul de Educație Financiară
În perioada premergătoare Paștelui, vor fi verificate: carnea și produsele din carne (inclusiv de miel), condițiile de vânzare a ouălor și a vopselelor pentru ouă, băuturile alcoolice, produsele de patiserie (cozonaci, checuri etc.), ciocolată și produse din cacao.
'Nu cumpărați din portbagajele mașinilor, chiar dacă prețul e mic. Carnea trebuie să aibă un aspect proaspăt, miros plăcut, fără mucus sau culoare modificată.
Verificați prețul de la raft cu cel de pe bon (...) Evitați ouăle fisurate, murdare sau păstrate la temperatura mediului ambiant. Coaja trebuie să fie întreagă, iar la spargere albușul să fie dens, gălbenușul semiglobulos.
În cazul ouălor vrac, trebuie să fie afișate clar: calitatea, greutatea, metoda de creștere și data valabilității (...)

Nu folosiți vopsele tipografice sau textile - pot fi toxice', a menționat Anghel.
De asemenea, în cazul produselor de patiserie, reprezentantul ANPC recomandă cumpărarea acestora numai din locuri curate și autorizate, unde personalul poartă echipament de protecție. 'Produsele neambalate să fie bine protejate și servite cu ustensile.
Etichetele trebuie să arate clar ingredientele (inclusiv alergenii) și data de valabilitate', a subliniat oficialul.

În ceea ce privește băuturile alcoolice, eticheta trebuie să includă informații precum producătorul, concentrația alcoolică, volumul, tipul vinului și originea, iar pentru băuturile spirtoase trebuie să fie respectate normele Ministerului Finanțelor în materie de etichetare.