O familie de români cumpără un hotel în Germania

O familie din Sibiu stabilită în Germania a cumpărat un hotel în Bad Pyrmont, o stațiune germană aflată între Bielefeld și Hanovra, cu planul de a-l renova și redeschide în acest an.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
O familie de români cumpără un hotel în Germania

Bad Pyrmont

Hotelul, aflat în stare de degradare, nu a mai fost folosit din 2007.

Planul este acum ca hotelul, denumit „Prinzess Sophie”, să fie redeshis în vara acestui an.

EXIT-uri din România - Cu satisfacție, presa maghiară preia informațiile Profit.ro și anunță în Ungaria: Investitorii părăsesc România, unii rămân stabili la noi! CITEȘTE ȘI EXIT-uri din România - Cu satisfacție, presa maghiară preia informațiile Profit.ro și anunță în Ungaria: Investitorii părăsesc România, unii rămân stabili la noi!

Va avea o capacitate de circa 20 de paturi, cu 9 camere duble, 2 camere single și 1 apartament.

Clădirea a fost ridicată în 1908.

Proprietarii români au cumpărat imobilul în urmă cu 4 ani și de atunci îl renovează, relatează presa germană.

Au deja experiență în turism

Soția a fost profesoară la Universitatea Lucian Blaga, din Sibiu, iar soțul a lucrat ca economist și bancher.

O insulă pustie caută angajat. Oferă salariu de 30.000 de euro pentru jumătate de an CITEȘTE ȘI O insulă pustie caută angajat. Oferă salariu de 30.000 de euro pentru jumătate de an

De câțiva ani au venit în Germania pentru un proiect de cercetare la Universitatea din Wismar, înainte de a se muta la Bad Pyrmont în 2017.

Familia a condus anterior o pensiune în Păltiniș.

Bad Pyrmont are o populație de aproape 19.000 de locuitori.

ULTIMA ORĂ Probleme pentru Netflix - Co-fondatorul Oracle, Larry Ellison, intervine personal pentru oferta Paramount Skydance de preluare a Warner Bros Discovery/HBO CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Probleme pentru Netflix - Co-fondatorul Oracle, Larry Ellison, intervine personal pentru oferta Paramount Skydance de preluare a Warner Bros Discovery/HBO

Este o stațiune balneară populară, care și-a câștigat reputația de loc pentru vacanțe princiare în secolele al XVII-lea și al XVIII-lea.

Orașul este, de asemenea, centrul Societății Religioase a Prietenilor (quakerilor) din Germania.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0914 +0.0004+0.01 %
1 USD4.2701 -0.0039-0.09 %
1 GBP5.8539 +0.0139+0.24 %
1 CHF5.5772 -0.0011-0.02 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Cotidianul.ro
Playtech.ro
Cele mai citite