Compania suedeză de streaming a precizat că a investit peste 10 miliarde de dolari în industria podcasturilor în ultimii cinci ani, bani direcționați către creșterea veniturilor creatorilor, extinderea audienței și dezvoltarea infrastructurii.
Totodată, Spotify a decis să reducă pragurile de acces în programul său de monetizare, la un an de la lansarea inițiativei, scrie News.ro.
Potrivit lui Roman Wasenmuller, director global pentru podcasturi la Spotify, consumul de podcasturi video pe platformă aproape s-a dublat lunar de la introducerea programului. În prezent, utilizatorii Spotify urmăresc, în medie, de două ori mai multe podcasturi video pe lună decât înainte de lansare.
Noile condiții permit creatorilor să intre în program cu minimum 1.000 de utilizatori activi, 2.000 de ore de conținut consumate în ultimele 30 de zile și cel puțin trei episoade publicate, față de cerințele anterioare de 2.000 de ascultători, 10.000 de ore consumate și 12 episoade.
Creatorii înscriși pot obține venituri din publicitate pe versiunile gratuite și pe alte platforme, iar cei care produc podcasturi video beneficiază de o sursă suplimentară de venit: plăți directe de la Spotify atunci când abonații premium urmăresc conținutul fără reclame.
Începând din aprilie, Spotify va lansa și noi instrumente de gestionare a sponsorizărilor și va permite publicarea și monetizarea podcasturilor video direct din platforme terțe de găzduire, precum Acast, Audioboom și Libsyn.
Compania a mai anunțat lansarea Spotify Sycamore Studios, care va deveni noul hub pentru podcasturile The Ringer și va fi disponibil și altor creatori selectați.
Alături de studiourile deja existente din Londra și New York, această inițiativă este menită să reducă costurile creatorilor, eliminând nevoia de a închiria spații de producție, a declarat pentru Reuters Jordan Newman, șeful parteneriatelor de conținut la Spotify.
















