IDC: Primul iPhone pliabil va alimenta creșterea pieței

Piața smartphone-urilor pliabile va crește brusc și mult după lansarea primului iPhone pliabil, susțin analiștii de la IDC.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
IDC: Primul iPhone pliabil va alimenta creșterea pieței

Apple este așteptată să lanseze anul viitor primul iPhone pliabil, care s-ar putea numi (sau nu) iPhone Fold, dar care, cu siguranță, va avea un impact major asupra pieței.

Analiștii de la IDC au încercat să estimeze cu aproximație care va fi impactul acestuia și au ajuns la concluzia că lansarea iPhone Fold va duce la o creștere cu 30% a întregii piețe.

iOS 26.2, disponibil acum pentru iPhone CITEȘTE ȘI iOS 26.2, disponibil acum pentru iPhone

În 2026, an în care va fi disponibil doar pe final, după o lansare în toamnă, primul smartphone pliabil Apple va ajunge să dețină 22% din această nișă.

Analiștii se așteaptă ca, în anii care vor urma, cota Apple să crească încet, dar sigur, ajungând în 2029 la 34%.

Aceeași analiștii estimează că, până în 2029, nișa smartphone-urilor pliabile va crește mai mult decât piața mare a smartphone-urilor și va ajunge să valoreze peste 10% din aceasta.

Conform informațiilor pe surse de până acum, iPhone Fold urmează să aibă două ecrane de 5,8 inch și de 7,6 inch, fiind așteptat să coste în jur de 2.400 de dolari.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0904 +0.0006+0.01 %
1 USD4.3406 -0.0087-0.20 %
1 GBP5.8057 -0.0122-0.21 %
1 CHF5.4586 +0.0071+0.13 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Cotidianul.ro
Playtech.ro
Cele mai citite