Fără Gmail, Yahoo, Outlook în instituțiile publice. Nu vor mai folosi adrese de e-mail comerciale - primă decizie

Toate instituțiile publice vor avea obligația să utilizeze exclusiv adrese de poștă electronică/ e-mail oficiale, nu adrese comerciale precum Gmail sau Yahoo, iar nerespectarea acestei obligații va atrage sancționarea conducătorilor și personalului acelor instituții, fără a afecta validitatea actului administrativ transmis, prevede un proiect legislativ adoptat prin vot în plen de către Senatul României.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Fără Gmail, Yahoo, Outlook în instituțiile publice. Nu vor mai folosi adrese de e-mail comerciale - primă decizie

”România are nevoie urgentă de un cadru unitar, sigur și modern pentru comunicarea electronică oficială. În prezent, o proporție semnificativă a autorităților și instituțiilor publice din țară - inclusiv peste 67% dintre unitățile administrativ-teritoriale - utilizează adrese de poștă electronică comerciale precum Gmail, Yahoo, Outlook pentru transmiterea documentelor și corespondenței oficiale”, arată autorii proiectului, prezentat anterior de Profit.ro.

La 10 ani după \ CITEȘTE ȘI La 10 ani după "Comisia de tăiat hârtii" a lui Cioloș, nume inspirat de Profit.ro, Bolojan lansează platforma online ”Fără hârtie” - Guvernul așteaptă propuneri de la cetățeni cu privire la debirocratizare

Conform acestora, utilizarea adreselor de e-mail comerciale reprezintă un risc major pentru: securitatea cibernetică a statului, protecția datelor personale ale cetățenilor, integritatea documentelor oficiale, trasabilitatea și responsabilitatea ad ministrativă, încrederea publicului în serviciile instituțiilor statului.

”Utilizarea unor infrastructuri private, necontrotate de statul român, generează vulnerabilități sistemice care pot duce ta pierderi de date, interceptări neautorizate, acces fraudulos, compromiterea corespondenței oficiale sau imposibilitatea de a reconstitui traseul administrativ al unui document”, mai arată inițiatorii.

Aceștia dau ca exemplu țări precum Italia, Germania și Spania, care au adoptat legislație similară, obligând autoritățile pubtice să folosească doar sisteme naționale securizate pentru comunicarea oficială. 

Concediu medical - Măsură după ce Bolojan a tăiat plata primei zile: Decontarea concediului de la stat, în cel mult 3 luni, cu penalități zilnice CITEȘTE ȘI Concediu medical - Măsură după ce Bolojan a tăiat plata primei zile: Decontarea concediului de la stat, în cel mult 3 luni, cu penalități zilnice

Astfel, proiectul instituie cadriil juridic unitar pentru organizarea, funcționarea și administrarea Serviciului Național de Comunicare Electronică (SNCE), ca infrastructură digitală publică destinată comunicării electronice oficiale, prin utilizarea adreselor de poștă electrocă oficiale, între autoritătile și institutiile publice, precum și între acestea și persoanele fizice sau juridice.

Autoritatea pentru Digitalizarea României (ADR) va administra Registrul Națjonal al Adreselor Electronice Oficiale (RNAEO), un registru digital care va conține evidența adreselor electronice oficiale, a domeniilor instituționale și a entităților publice înregistrate în SNCE.

Prevederile nu se vor aplica însă comunicării informațiilor clasificate, care se vor realiza potrivit potrivit legii speciale și reglementărilor specifice în materie.

Fiecare entitate publică va utiliza adrese de poștă electronică oficiale înregistrate în RNAEO.

Adresele de poștă electronică oficială înregistrate în RNAEO vor conține următoarele:

a) domenii și subdomenii ale domeniului național ”.gov.ro" pentru autoritățile și instituțiile publice centrale, precum și pentru cele aflate în subordinea, administrarea, autoritatea, coordonarea sau controlul acestora;

b) domenii și subdomenii instituționale ale entității publice care includ domeniul ”.ro” pentru autoritățile și instituțiile publice locale, precum și pentru cele aflate în subordinea, administrarea, autoritatea, coordonarea sau controlul acestora.

c) domeniul ”e-adm.ro", gestionat de STS.

Bolojan dă verde ca sectoarele Capitalei să se finanțeze prin emiterea de titluri de valoare CITEȘTE ȘI Bolojan dă verde ca sectoarele Capitalei să se finanțeze prin emiterea de titluri de valoare

Prin excepție, autoritățile și instituțiile publice centrale, precum și pentru cele aflate în subordinea, administrarea, autoritatea, coordonarea sau controlul acestora, vor putea utiliza adrese de poștă electronică oficială care conțin domenii instituționale proprii, în urma avizării conforme prealabile de către ADR. În urma avizării conforme, ADR va include domeniile proprii ale adreselor de poștă electronică oficială în SNCE și va realiza interoperabilitatea și securitatea datelor informatice.

Pentru localitățile cu populație sub 10.000 de locuitori, Autoritatea pentru Digitalizarea României va asigura, la cerere, din fonduri proprii și/sau de la bugetul de stat, sprijinul tehnic și financiar necesar în vederea operationalizării utilizării SNCE la nivelul acestora, precum și a formării personalului desemnat să asigure comunicarea electronic oficială.

ULTIMA ORĂ Guvernul renunță discret la dublarea impozitului pentru construcțiile ilegale. Impozitul va fi majorat însă cu 30% la fiecare 6 luni în cazul nedeclarării clădirii CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Guvernul renunță discret la dublarea impozitului pentru construcțiile ilegale. Impozitul va fi majorat însă cu 30% la fiecare 6 luni în cazul nedeclarării clădirii

Prin urmare, va fi interzisă utilizarea adreselor de poștă electronică comerciale pentru realizarea comunicării electronice oficiate, pentru furnizarea cetățenilor de documente sau informații prin intermediul acestor adrese comerciale.

În termen de 12 luni de la data intrării a legii, entitățile publice vor obligația de a asigura funcționarea unui mesaj de răspuns automat (de tip auto-reply) pe adresele de poștă electronică comerciale, utilizate anterior, pentru informarea expeditorilor cu privire la adresa de poștă electronică oficială. La expirarea acestui termen, comunicarea electronică oficială primită de entitatea publică pe adresa de poștă electronică comercială utilizată anterior nu va mai fi operaționalizată.

Nerespectarea înregistării în RNAEO și setării mesajului automat va fi sancționată cu amendă de la 5.000 lei al 10.000 lei, iar utilizarea de către personalut din cadrul entităților publice a adreselor de poștă electronică comerciale pentru comunicarea oficială, după termenele prevăzute de lege, cu amendă de la 1.000 lei la 3.000 lei. De asemenea, vor exista amenzi cuprinse între 2.500 lei și 5.000 lei pentru nerespectarea cerințelor tehnice ale sistemului.

Pentru a intra în vigoare, proiectul mai trebuie adoptat și de către deputați și promulgat de șeful statului.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2460 +0.0074+0.14 %
1 USD4.5981 +0.0275+0.60 %
1 GBP6.0799 +0.0321+0.53 %
1 CHF5.6772 +0.0148+0.26 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite