Gigant mondial cumpără celebrul La Défense Arena

Compania americană Live Nation, liderul mondial în spectacole live, achiziționează cea mai mare sală acoperită din Franța și Europa, Paris La Défense Arena.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Gigant mondial cumpără celebrul La Défense Arena

Live Nation produce, printre altele, show-urile Beyoncé, Dua Lipa, The Weeknd, Lady Gaga, Coldplay.

Acordul de cumpărare tocmai a fost semnat între Live Nation Entertainment, prin intermediul filialei sale franceze și al directorului său, Angelo Gopee, și Ovalto, compania lui Jacky Lorenzetti, creatorul și proprietarul din Nanterre (Hauts-de-Seine) al U Arena, devenită Paris La Défense Arena, dar și proprietarul clubului de rugby Racing 92, arată news.ro.

PRO TV anunță - scumpește abonamentul Voyo, de luna viitoare. Mesaj către abonați CITEȘTE ȘI PRO TV anunță - scumpește abonamentul Voyo, de luna viitoare. Mesaj către abonați

„O sală care se vinde bine este o sală care merge bine”, rezumă președintele Paris La Défense Arena, Frédéric Longuépée.

Deschis în octombrie 2017 cu trei concerte ale formației The Rolling Stones, acest stadion acoperit a avut mai multe activități. Dar cele două principale au fost rugby-ul, cu un club rezident, Racing 92, și muzica.

După o creștere mai lentă decât se preconiza, în mare parte din cauza pandemiei de Covid-19, arena a continuat să se extindă - poate găzdui până la 45.000 de spectatori - și să-și îmbogățească programul, ajungând să găzduiască în total 339 de evenimente, dintre care 90 în sezonul 2025-2026, o treime fiind concerte, potrivit Le Parisien.

Exclusivitățile săptămânii: Bătaie pe Hidroelectrica. Concedieri cu probleme. Investiție americană în România. Japonezii au venit în România pentru contracte CITEȘTE ȘI Exclusivitățile săptămânii: Bătaie pe Hidroelectrica. Concedieri cu probleme. Investiție americană în România. Japonezii au venit în România pentru contracte

Deja proprietar al mai multor arene în Europa, la Bruxelles, Amsterdam, Lisabona, Copenhaga, aceasta este prima sală de spectacole pe care Live Nation o achiziționează în Franța.

„Este o oportunitate, prima care se ivește cu adevărat”, explică Angelo Gopee, directorul Live Nation France.

Investiție substanțială în România, ca centru relevant. Sorin Preda, Fondator Global Vision: Ne-am dori să demarăm construcția primului centru de date pentru AI în 2026 CITEȘTE ȘI Investiție substanțială în România, ca centru relevant. Sorin Preda, Fondator Global Vision: Ne-am dori să demarăm construcția primului centru de date pentru AI în 2026

Proprietarii Paris La Défense Arena nu erau neapărat dispuși să vândă, dar am reușit să-i convingem de ambiția pe care o aveam pentru acest magnific proiect construit de Jacky Lorenzetti.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0943 +0.0007+0.01 %
1 USD4.3411 -0.0161-0.37 %
1 GBP5.8734 +0.0146+0.25 %
1 CHF5.4922 +0.0025+0.05 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Cotidianul.ro
Playtech.ro
Cele mai citite