Pe Wall Street a avut loc o vânzare generalizată de acțiuni, alimentată de incertitudinile legate de războiul dintre Statele Unite și Israel pe de o parte și Iran pe de altă parte.
În ultimele zile, Nasdaq a înregistrat cea mai puternică scădere de la turbulențele din aprilie 2025, când anunțul președintelui american Donald Trump privind tarife comerciale globale a provocat prăbușiri pe piețele financiare, scrie News.ro.
Mulți investitori consideră că o corecție apare atunci când un indice sau o acțiune scade cu cel puțin 10% față de maximul anterior.
Situația evidențiază vulnerabilitatea sectorului tehnologic, care a dominat creșterile bursiere din ultimii ani pe fondul entuziasmului legat de inteligența artificială.
Acțiunile unor giganți tehnologici precum Microsoft, Alphabet și Nvidia au fost printre cele mai afectate de volatilitatea recentă.
”Aceste mișcări bruște sunt suficiente să amețească investitorii. Crezi că știi ce urmează să se întâmple, îți ajustezi portofoliul, iar a doua zi piața se mișcă exact invers”, a declarat Jim Carroll, consilier financiar și manager de portofoliu la Ballast Rock Private Wealth.
Nasdaq a scăzut cu aproape 23% față de recordul din 2024 până la 7 aprilie 2025, înainte de a reveni și de a atinge noi maxime istorice până în octombrie anul trecut.
În 2026, indicele este deja în scădere cu aproape 8% și a ajuns la cel mai redus nivel din septembrie 2025.
Printre acțiunile care au tras în jos Nasdaq joi s-a numărat Meta Platforms, care a scăzut cu aproximativ 8% după două decizii judiciare ce au stabilit că platforma este responsabilă pentru prejudicii aduse utilizatorilor tineri. Investitorii se tem că aceste verdicturi ar putea forța compania să își modifice radical modelul de afaceri bazat pe publicitate.
Concentrarea tot mai mare a marilor companii tehnologice în indicii Nasdaq și S&P 500 crește riscul ca o corecție în rândul acestor giganți să provoace scăderi rapide ale întregii piețe.
Printre cele mai afectate acțiuni joi s-au numărat Nvidia, care a pierdut 4,2%, Alphabet, în scădere cu 3,4%, și Tesla, care a coborât cu 3,6%. Fondul tranzacționat la bursă Roundhill Magnificent Seven ETF a scăzut cu 3,3%, extinzând declinul la aproximativ 17% față de maximul Nasdaq din 29 octombrie.
Deși vânzările de joi au fost declanșate în principal de războiul din Iran și de temerile că prețurile ridicate ale petrolului vor alimenta inflația, investitorii sunt îngrijorați și că investițiile masive în infrastructura pentru inteligență artificială făcute de companii precum Microsoft, Alphabet și Amazon ar putea avea nevoie de mai mult timp pentru a genera venituri și profituri.
„Nu intru în panică doar pentru că acest indice a intrat în teritoriu de corecție, dar este clar că vedem minime tot mai scăzute și maxime tot mai mici. Entuziasmul pieței s-a erodat de la izbucnirea conflictului și este nerealist să credem că se va inversa peste noapte, chiar dacă războiul s-ar termina mâine”, a declarat Steve Sosnick, strateg de piață la Interactive Brokers.
















