Indicele ROBOR la 3 luni a crescut

Indicele ROBOR la 3 luni, în funcție de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei, a crescut la 3,31%, potrivit datelor publicate marți de Banca Națională a României (BNR).
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Indicele ROBOR la 3 luni a crescut

Indicele ROBOR la 3 luni, în funcție de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei, a crescut la 3,31%, potrivit datelor publicate marți de Banca Națională a României (BNR).

Luni, indicele a coborât la 3,30%, cel mai scăzut nivel din 2 aprilie, când a fost 3,23%, scrie News.ro.

Marți, indicele a urcat la 3,31%.

EXCLUSIV După 12 ani, Adrian Sârbu discută vânzarea, din nou, a Prosport, la pachet cu brandul Promotor. Cu cine negociază CITEȘTE ȘI EXCLUSIV După 12 ani, Adrian Sârbu discută vânzarea, din nou, a Prosport, la pachet cu brandul Promotor. Cu cine negociază

Totodată, indicele ROBOR la șase luni a stagnat la 3,40%.

ROBOR (Romanian Interbank Offer Rate) este rata medie a dobânzii la care se împrumută, între ele, instituțiile bancare din România, în lei, iar evoluția sa este legată, în principal, de nivelul de lichiditate existent în piață.

BNR a publicat, recent, indicele de referință trimestrial pentru creditele acordate consumatorilor (IRCC), care a înlocuit ROBOR în calculul dobânzilor la majoritatea creditelor noi în lei. Valoarea acestuia, pentru ultimul trimestru din 2018, este de 2,36%.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2592 +0.0036+0.07 %
1 USD4.5281 +0.0139+0.31 %
1 GBP6.0899 +0.0102+0.17 %
1 CHF5.7371 -0.0061-0.11 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite