Procentul de înmagazinare a gazelor naturale în depozitele naționale a depășit 80%

Procentul de înmagazinare a gazelor naturale în depozitele naționale a depășit 80%, iar România a atins astfel ținta stabilită de Comisia Europeană pentru 1 noiembrie, a informat prim-ministrul Nicolae Ciucă.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Procentul de înmagazinare a gazelor naturale în depozitele naționale a depășit 80%

Procentul de înmagazinare a gazelor naturale în depozitele naționale a depășit 80%, iar România a atins astfel ținta stabilită de Comisia Europeană pentru 1 noiembrie, a informat prim-ministrul Nicolae Ciucă.

"Continuăm proiectele deja începute pentru asigurarea independenței energetice a României, precum extracția de gaze naturale din Marea Neagră, care acoperă aproximativ 10% din necesarul de consum al țării. Așa cum am promis, vom avea suficiente cantități de gaz pentru iarna 2022 - 2023, astfel încât să protejăm consumatorii casnici, IMM-urile, serviciile sociale și industria critică", a mai transmis premierul.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2461 +0.00010.00 %
1 USD4.6227 +0.0246+0.54 %
1 GBP6.0934 +0.0135+0.22 %
1 CHF5.6936 +0.0164+0.29 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite