Liberty Galați, din conglomeratul GFG Alliance al miliardarului Sanjeev Gupta, compania care deține și operează combinatul siderurgic omonim, fostul Sidex, principalul producător integrat de oțel din România, îl numește pe Cornel Moisescu Head of Primary, ca parte a strategiei sale de a reporni operațiunile de producție și de a asigura necesarul de oțel destinat sectoarelor economice strategice ale României, printre care industria de apărare, industria navală, construcții și infrastructură.
În noul său rol de leadership, Cornel Moisescu va coordona departamentele Aglomerare, Furnal, Turnare Continuă și Oțelărie și va contribui la îndeplinirea obiectivelor de producție, va menține siguranța muncitorilor și va dezvolta procesele tehnologice în linie cu strategia companiei.

Cornel Moisescu are 30 de ani de experiență în industria siderurgică, dobândită în cadrul companiei de la Galați.
16 aprilie - Maratonul de Educație Financiară
După absolvirea Facultății de Metalurgie, cu specializarea în turnarea metalelor, la Universitatea Dunărea de Jos, în 1995 a început ca inginer metalurgic la SIDEX Galați și a promovat constant, în 2014 fiind numit Head of Blast Furnaces.
Cu peste 10 ani de experiență la nivel de management și cu studii de leadership în Luxembourg, Cornel Moisescu a implementat proiecte în operațiunile primare, fiind parte dintr-o echipă de specialiști europeni, a gestionat proiecte complexe de modernizare și mentenanță la furnal și a obținut volume de producție-record de-a lungul carierei sale.

”Împreună cu o echipă puternică și dedicată de siderurgiști, ne pregătim pentru repornirea operațiunilor de producție, ceea ce reprezintă o adevărată provocare, industria siderurgică confruntându-se cu cele mai dificile condiții de piață pe care le-am întâlnit de-a lungul carierei mele, comparabile cu criza financiară din 2008 și criza industriei siderurgice din 2015.
Cu toate acestea, știm cât de important este oțelul românesc pentru economia națională și pentru comunitatea din Galați, de aceea facem toate eforturile să asigurăm necesarul de oțel industriilor strategice ale României. Cu suportul echipei, am încredere că vom reporni operațiunile de producție primară după Paște, pe 22 aprilie”. a spus Cornel Moisescu.
Recent, combinatul a solicitat intrarea în procedură de concordat preventiv pentru a putea să folosească creditul de 750 milioane lei primit în noiembrie anul trecut de la banca de stat Exim Banca Românească exclusiv pentru cheltuielile necesare reluării producției siderurgice, oprită spre finalul lunii iunie 2024, întrucât mergea în pierdere, iar compania nu mai avea bani să susțină aceste pierderi.
Instanța de judecată a admis cererea Liberty Galați de intrare în concordat preventiv, pentru prevenirea insolvenței, pe data de 5 martie. Astfel, combinatul este ferit 4 luni de executări silite și are 2 luni să vină în fața creditorilor cu un plan de restructurare.

Ministrul Economiei, Bogdan Ivan, a declarat recent că Liberty Galați va primi în curând 350 milioane lei de la stat exclusiv pentru capital de lucru și că societatea va asigura materia primă pentru fabricile românești din industria de apărare de la Brașov, Cugir, Sadu și Dragomirești.
Întrebat ce se va întâmpla după epuizarea celor 350 milioane de lei, ministrul Economiei a explicat că negociază cu reprezentanții Comisiei Europene scăderea din prețul energiei a unei cote din certificatele de carbon pentru producătorii de produse strategice pentru apărare