A doua suspiciune de sabotaj în Franța, în urma unei pene de curent la Nisa

O a doua pană de curent în decurs de două zile a lovit regiunea Coastei de Azur din Franța, după un incendiu izbucnit într-o stație electrică din Nisa în cursul nopții, despre care autoritățile au declarat că a fost cauzat de un act malițios, potrivit BBC.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
A doua suspiciune de sabotaj în Franța, în urma unei pene de curent la Nisa

O a doua pană de curent în decurs de două zile a lovit regiunea Coastei de Azur din Franța, după un incendiu izbucnit într-o stație electrică din Nisa în cursul nopții, despre care autoritățile au declarat că a fost cauzat de un act malițios, potrivit BBC.

Cel puțin 45.000 de locuințe au fost afectate după ce incendiul a izbucnit în jurul orei 02:00, ora locală (01:00 BST), duminică, la o zi după ce orașul Cannes, aflat în apropiere, a suferit o pană masivă de curent pusă pe seama unui presupus sabotaj, scrie G4Media.ro.

Poliția din Nisa a declarat, potrivit presei locale, că „au fost găsite urme de anvelope” și că ușa stației electrice, situată în vestul orașului, era „spartă”.

Trump semnează patru decrete prin care vrea o ”renaștere” în marș forțat a domeniului nuclear civil CITEȘTE ȘI Trump semnează patru decrete prin care vrea o ”renaștere” în marș forțat a domeniului nuclear civil

Aeroportul din Nisa, rețeaua de tramvai și orașele învecinate Saint-Laurent-du-Var și Cagnes-sur-Mer au fost afectate, înainte ca alimentarea cu energie să fie restabilită în cursul dimineții.

Primarul din Nisa, Christian Estrosi, a scris pe platforma X că „denunță cu fermitate actele malițioase care afectează țara noastră”.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0963 +0.0047+0.09 %
1 USD4.3898 +0.0246+0.56 %
1 GBP5.8842 +0.0180+0.31 %
1 CHF5.4805 +0.0101+0.18 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
APARTAMENT 2 CAMERE - FLOREASCA - GRADINA INTERIOARA - COMISION 0%
  • {literal}{/literal} dormitor
  • {literal}{/literal} baie

De vânzare
216.408 €
Cele mai citite