Angajații Audi primesc majorarea salarială și ies din grevă

Angajații Audi din Ungaria au ajuns miercuri la un acord privind majorarea salariilor, încheind greva care a paralizat de o săptămână activitatea fabricii din Gyor (nord-vestul țării) a producătorului de mașini premium, a anunțat pe pagina sa de Facebook Sindicatul Independent al Angajaților Audi din Ungaria (AHFSZ), transmit Reuters și MTI.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Angajații Audi primesc majorarea salarială și ies din grevă

Angajații Audi din Ungaria au ajuns miercuri la un acord privind majorarea salariilor, încheind greva care a paralizat de o săptămână activitatea fabricii din Gyor (nord-vestul țării) a producătorului de mașini premium, a anunțat pe pagina sa de Facebook Sindicatul Independent al Angajaților Audi din Ungaria (AHFSZ), transmit Reuters și MTI.

Acordul include o majorare a salariilor în acest an cu 18%, sau 75.000 forinți (271 dolari) pe lună, a precizat AHFSZ, preluat de Agerpres.

Luni și marți, grupul Audi a fost forțat să oprească producția la sediul său central din Ingolstadt (Germania), din cauza grevei angajaților de la subsidiara din Ungaria.

 

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2461 +0.00010.00 %
1 USD4.6227 +0.0246+0.54 %
1 GBP6.0934 +0.0135+0.22 %
1 CHF5.6936 +0.0164+0.29 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite