Donald Trump a lansat, sâmbătă seara, un ultimatum Iranului: Statele Unite vor distruge centralele electrice din Iran dacă Republica Islamică nu redeschide Strâmtoarea Ormuz traficului maritim în 48 de ore, a afirmat el într-un mesaj postat pe platforma sa Truth Social.
„Dacă Iranul nu redeschide TOTAL, FĂRĂ NICIUN FEL DE AMENINȚARE, strâmtoarea Ormuz în termen de 48 DE ORE de la acest moment precis, Statele Unite ale Americii vor lovi și vor distruge diferitele sale CENTRALE ELECTRICE, ÎNCEPÂND CU CEA MAI MARE!”, a scris președintele american, citat de News.ro.
Armata iraniană a anunțat duminică că va viza infrastructurile energetice și stațiile de desalinizare din regiune în cazul în care Donald Trump își va pune în aplicare amenințările de a distruge centralele termice iraniene.
„Dacă infrastructura petrolieră și energetică a Iranului este atacată de inamic, toate infrastructurile energetice, de tehnologie informațională și de desalinizare a apei aparținând Statelor Unite și regimului din regiune vor fi vizate”, a declarat purtătorul de cuvânt al comandamentului operațional al armatei, Khatam al-Anbiya, într-un comunicat publicat de agenția Fars.
El nu a precizat la ce „regim” se referea.















