Angajatorii care intră în proiect sunt obligați să țină angajat acel tânăr încă 18 luni după încheierea perioadei de subvenționare.
”E vorba de un proiect de peste 170 de milioane de euro care oferă subvenționarea primului loc de muncă pentru peste 28.000 de tineri la nivelul întregii țări. E un proiect extrem de important. (...) E un proiect etalon pentru ministerul Muncii. L-am propus în septembrie, îl vom începe, din păcate, cu întârziere, care nu ni se datorează în aprilie cel mai probabil”, a declarat Florin Manole, sâmbătă, într-o conferință de presă susținută la Arad, potrivit News.ro.
El a prezentat și câteva date tehnice din acest proiect.
”Este vorba despre subvenționarea timp de 24 de luni a locului de muncă pentru un tânăr, 1000 de lei în primele 12 luni, 1250 de lei în următoarele 12 luni, în paralel cu subvenționare cu 2250 de lei a primelor 12 luni pentru angajator. Ambele părți au de câștigat. După aceste 24 de luni de subvenționare este nevoie, este obligatoriu, de fapt, dacă intri în acest program, să ții încă 18 luni acel tânăr într-o formă contractuală, contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată”, a explicat ministrul Muncii.
Florin Manole a adăugat că acel tânăr va căpăta în cei trei ani o apreciabilă experiență.
”Vorbim despre trei ani și jumătate în care un tânăr care intră în acest program devine un angajat cu o apreciabilă experiență pentru că totuși trei ani și jumătate într-un loc de muncă nu doar câștigi bani, nu doar faci lucruri, dar și vezi foarte multe și te dezvolți și personal și profesional. Asta înseamnă o investiție extrem de importantă în viitorul acestei țări. Pentru că un tânăr care intră în piața muncii este un câștig pentru societate pentru următorii 40 de ani”, a mai afirmat Florin Manole.
















