FOTO Razie de amploare în Sintești, unde au loc arderi ilegale de deșeuri

Diana Buzoianu, ministrul interimar al Mediului, anunță că are loc una dintre cele mai mari acțiuni de control la Sintești și în localitățile din zonă din ultimii ani de zile.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
FOTO Razie de amploare în Sintești, unde au loc arderi ilegale de deșeuri

Diana Buzoianu a precizat că vor înregistra oficial plângerile penale, în urma constatărilor. Potrivit IPJ Ilfov, controalele au loc în localitatea Sintești, județul Ilfov, precum și la adresele a 5 centre REMAT, pentru verificarea legalității deținerii și comercializării deșeurilor.

"În acest moment are loc una dintre cele mai mari acțiuni de control la Sintești și în localitățile din zonă din ultimii ani de zile.
Este vorba de o anchetă din ultimele luni în care zona a fost monitorizată, iar filmările vor fi trimise ca probă pentru autoritățile penale", precizează ministrul interimar al Mediului.

FOTO Razie de amploare în Sintești, unde au loc arderi ilegale de deșeuri

Diana Buzoianu mai anunță că vor înregistra oficial astăzi plângerile penale bazate pe constatările făcute în urma monitorizării, însoțite de clipuri și poze.

"Faptele penale trebuie să fie sancționate, altfel fenomenul va continua ani de zile de acum înainte", mai afirmă ministrul interimar al Mediului.

nspectoratul de Poliție Județean Ilfov anunță că efective din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Ilfov, jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ilfov și ai Grupării de Jandarmi Mobile Ploiești, precum și reprezentanți ai Gărzii Naționale de Mediu, au desfășurat astăzi o acțiune în localitatea Sintești, județul Ilfov, precum și la adresele a 5 centre REMAT, pe linia verificării legalității deținerii și comercializării deșeurilor.

FOTO Razie de amploare în Sintești, unde au loc arderi ilegale de deșeuri

"Acțiunea a avut ca scop efectuarea unor controale complexe privind desfășurarea operațiunilor cu deșeuri, respectiv colectarea, reciclarea, depozitarea, transportul și valorificarea acestora, precum și verificarea respectării cadrului legal incident. Totodată, la nivelul celor 5 centre de colectare au fost efectuate verificări privind proveniența, evidențierea în documente și trasabilitatea deșeurilor metalice, precum și respectarea obligațiilor legale de către operatorii economici din domeniu", se precizează în comunicatul autorităților.

În cadrul activităților desfășurate, la unul dintre centre au fost identificate 24 de autovehicule ce ar fi conținut cantități de materiale neferoase, urmând ca reprezentanții Gărzii Naționale de Mediu, împreună cu polițiștii ilfoveni, să efectueze verificări pentru stabilirea situației de fapt și dispunerea măsurilor legale care se impun.

"Până în prezent, au fost legitimate 494 de persoane și au fost controlate 334 de autovehicule. De asemenea, au fost constatate 2 infracțiuni prevăzute de O.U.G. nr. 92/2021 privind regimul deșeurilor și au fost aplicate 57 de sancțiuni contravenționale. Totodată, au fost confiscate cantități de 5 m³ de deșeuri și 100 kg de deșeuri, iar valoarea totală a sancțiunilor aplicate se ridică la 70.000 de lei. În cadrul acțiunii au fost indisponibilizate 12 autovehicule", subliniază IPJ Ilfov.

La activitățile parcurse în cursul zilei de astăzi au participat 50 de polițiști ilfoveni, 50 de jandarmi ilfoveni și 65 de reprezentanți ai Gărzii Naționale de Mediu.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2460 +0.0074+0.14 %
1 USD4.5981 +0.0275+0.60 %
1 GBP6.0799 +0.0321+0.53 %
1 CHF5.6772 +0.0148+0.26 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite