Avocatul Poporului atacă la Curtea Constituțională OUG privind programul SAFE

Renate Weber, Avocatul Poporului, a atacat la Curtea Constituțională a României Ordonanța de urgență 38/2026 adoptată de Guvernul condus de Ilie Bolojan, act normativ care vizează inclusiv Programul SAFE de înzestrare a armatei.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Avocatul Poporului atacă la Curtea Constituțională OUG privind programul SAFE

După cum Profit.ro a relatat anterior, Consiliul Legislativ acuză Guvernul că a adoptat nelegal o ordonanță de urgență, pe care o anunțase ca adoptată în data de 4 mai, dar pentru care a solicitat abia în data de 5 mai o nouă avizare, cu câteva ore înainte ca Parlamentul să demită Executivul prin moțiune de cenzură. Cum avizul la proiectul de ordonanță de urgență a fost emis după demiterea Guvernului, Consiliului legislativ consideră că ordonanța de urgență nu putea fi adoptată de Guvernul Bolojan.

OUG 38/2026 pentru modificarea și completarea unor acte normative a fost publicată în Monitorul Oficial pe 8 mai 2026, la trei zile după ce Guvernul Bolojan fusese demis prin moțiune de cenzură în Parlament și funcționa cu statut de Guvern interimar.

O nouă ieftinire a motorinei, care a coborât la cel mai redus nivel din această lună CITEȘTE ȘI O nouă ieftinire a motorinei, care a coborât la cel mai redus nivel din această lună

În sesizarea trimisă la CCR, Avocatul Poporului susține că ordonanța contravine mai multor prevederi constituționale: art. 1 alin. (3) privind statul de drept, art. 1 alin. (5) referitor la securitatea juridică și previzibilitatea normei, art. 44 privind dreptul de proprietate privată, art. 79 privind Consiliul Legislativ, art. 110 alin. (4) referitor la încetarea mandatului Guvernului și art. 115 alin. (6), care interzice adoptarea ordonanțelor de urgență ce afectează drepturi și libertăți fundamentale, scrie Agerpres.

În esență, Avocatul Poporului arată că forma finală a OUG 38/2026 adoptată de Guvern nu a avut avizul Consiliului Legislativ.

De asemenea, instituția amintește că, în 5 mai, Guvernul condus de Ilie Bolojan a fost demis prin moțiune de cenzură, iar un Executiv interimar 'îndeplinește numai actele necesare pentru administrarea treburilor publice, fără a promova politici noi, până la depunerea jurământului de membrii noului Guvern'.

Transportul public cu 1 leu pe zi devine realitate în Arad CITEȘTE ȘI Transportul public cu 1 leu pe zi devine realitate în Arad

În consecință, potrivit sesizării, Guvernul interimar nu poate emite ordonanțe sau ordonanțe de urgență și nici nu poate iniția proiecte de lege.

Avocatul Poporului mai explică faptul că OUG 38/2026 vizează, în principal, regimul juridic al proprietății, prin modificarea Legii 255/2010, în scopul creării cadrului legal pentru realizarea lucrărilor de interes public național necesare realizării unor investiții în domeniul securității naționale, ceea ce atrage necesitatea aprobării acesteia prin lege organică, astfel încât această ordonanță de urgență ar fi trebuit să fie supusă spre dezbatere Camerei Deputaților, ca primă cameră sesizată, iar nu Senatului. 

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2460 +0.0074+0.14 %
1 USD4.5981 +0.0275+0.60 %
1 GBP6.0799 +0.0321+0.53 %
1 CHF5.6772 +0.0148+0.26 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite