ANUNȚ Mai puțini soldați americani în Europa. SUA anunță reducerea numărului de brigăzi de luptă staționate

Pentagonul a anunțat că a redus numărul brigăzilor de luptă staționate în Europa de la patru la trei, o nouă etapă în reducerea inițiată de Donald Trump a prezenței militare americane pe continent.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
ANUNȚ Mai puțini soldați americani în Europa. SUA anunță reducerea numărului de brigăzi de luptă staționate

Această reducere cu o brigadă – adică aproximativ 4.000 de soldați – „a provocat întârzierea desfășurării” trupelor în Polonia, precizează Pentagonul într-un comunicat, adăugând că „va stabili dislocarea finală” a acestor trupe în Europa ulterior.

Acest anunț vine după o serie de declarații ale oficialilor americani privind desfășurările militare în Europa, pe fondul presiunii constante exercitate de Donald Trump asupra aliaților europeni pentru ca aceștia să cheltuiască mai mult pentru a-și asigura propria apărare, scrie News.ro

Isărescu își amintește ce a pățit ca premier tehnocrat: Număram ca un deținut câte zile mai am până când plec. Ajunsesem să vorbesc singur spre final, doar cu Emil Constantinescu CITEȘTE ȘI Isărescu își amintește ce a pățit ca premier tehnocrat: Număram ca un deținut câte zile mai am până când plec. Ajunsesem să vorbesc singur spre final, doar cu Emil Constantinescu

La 1 mai, Pentagonul a anunțat retragerea a aproximativ 5.000 de militari americani din Germania în decurs de un an. A doua zi, Donald Trump a adăugat că Statele Unite vor reduce această prezență cu „mult mai mult de 5.000”, din cei aproximativ 36.000 de soldați staționați în țară.

Vineri, 15 mai, un general american a anunțat că Statele Unite au anulat desfășurarea a 4.000 de militari în Polonia. Marți, vicepreședintele american a afirmat că această desfășurare este, deocamdată, „amânată” mai degrabă decât anulată, cerând în același timp Europei să fie mai autonomă în materie de apărare. Acești 4.000 de militari „ar putea fi trimiși în altă parte în Europa”, a afirmat JD Vance. „Nu am luat o decizie finală cu privire la locul unde vor fi trimise aceste trupe”, a mai declarat vicepreședintele.

Medici reținuți. Unul ar fi luat bani și alimente de 61 de ori, al doilea ar fi primit mită de 18 ori CITEȘTE ȘI Medici reținuți. Unul ar fi luat bani și alimente de 61 de ori, al doilea ar fi primit mită de 18 ori

Comunicatul Pentagonului subliniază că Statele Unite „vor menține o prezență militară puternică în Polonia”, un elev model în ochii lui Donald Trump, cu cheltuieli militare printre cele mai ridicate de pe continent, ca procent din PIB.

Aceste mișcări de trupe sunt urmărite cu mare atenție, după ce președintele american a promis că îi va face să plătească pe aliații europeni care nu i-au susținut războiul împotriva Iranului.ț

Conflict mai vechi

Trump a criticat dur aliații NATO pentru că nu și-au trimis forțele navale să ajute la deschiderea Strâmtorii Ormuz, care a fost închisă traficului maritim global după începerea războiului aerian americano-israelian împotriva Iranului, pe 28 februarie.

Șeful Casei Albe a mai spus că ia în considerare retragerea Statelor Unite din alianță.

ULTIMA ORĂ Fitch avertizează România: Incertitudinea politică prelungită poate afecta economia și încrederea investitorilor CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Fitch avertizează România: Incertitudinea politică prelungită poate afecta economia și încrederea investitorilor

Statele Unite aveau puțin peste 68.000 de militari în serviciu activ repartizați permanent în bazele sale din Europa în decembrie 2025, arată datele Centrului de Date privind Forțele Apărării din SUA. Mai mult de jumătate – aproximativ 36.400 – sunt staționați în Germania.

Germania găzduiește la Ramstein cea mai mare bază militară americană din Europa, unde Washingtonul are peste 36.000 de militari, conform Congresului, deși presa americană estimează că sunt în prezent circa 50.000 de soldați americani.

În Marea Britanie, forțele americane numărau 10.156 de militari în decembrie anul trecut, staționați în trei baze găzduind în principal personal al Forțelor Aeriene.

În Italia, personalul militar american este staționat încă de la sfârșitul celui de-al Doilea Război Mondial și cuprinde divizii ale Armatei, Marinei și Forțelor Aeriene. Datele DMDC arată că Italia găzduia 12.662 de soldați în serviciu activ la sfârșitul anului 2025 în bazele din Vicenza, Aviano, Napoli și Sicilia.

Spania - cea mai vocală țară NATO intrată în dezacord cu Trump - găzduiește baze ale Marinei și Forțelor Aeriene ale SUA în apropierea Strâmtorii Gibraltar. Datele DMDC arată că, în decembrie 2025, 3.814 membri ai personalului erau repartizați permanent în Spania.

Polonia găzduiește 369 de membri ai serviciului activ detașați permanent, precum și aproximativ 10.000 de membri ai forțelor de rotație finanțate prin Inițiativa Europeană de Descurajare, arată datele DMDC și ale Serviciului de Cercetare al Congresului. Personalul este cantonat în patru baze cu acces temporar al SUA.

Kovesi investighează în România o fraudă cu sute de proiecte agricole finanțate de UE CITEȘTE ȘI Kovesi investighează în România o fraudă cu sute de proiecte agricole finanțate de UE

Similar Poloniei și altor țări din fostul bloc comunist, România găzduiește o prezență rotativă a forțelor americane, pe lângă cei 153 de militari detașați permanent, potrivit DMDC și Serviciului de Cercetare al Congresului. Bazele la care SUA au acces includ Baza Aeriană Mihail Kogălniceanu, Camp Turzii și Deveselu, dar există planuri care baza de la Kogălniceanu să se extindă.

În Ungaria, SUA desfășoară misiuni de rotație și exerciții militare. DMDC consemnează că în decembrie că țara găzduia 77 de militari detașați permanent, staționați în două baze, Kecskemet și Papa Air.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2460 +0.0074+0.14 %
1 USD4.5981 +0.0275+0.60 %
1 GBP6.0799 +0.0321+0.53 %
1 CHF5.6772 +0.0148+0.26 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite