Parchetul General a declanșat Operațiunea „Jupiter”: Zeci de percheziții domiciliare vizând infracțiuni silvice și de mediu

În cadrul operațiunii „Jupiter”, procurorii Parchetului General au efectuat percheziții în opt dosare penale vizând infracțiuni silvice, infracțiuni contra mediului și infracțiuni economice conexe.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Parchetul General a declanșat Operațiunea „Jupiter”: Zeci de percheziții domiciliare vizând infracțiuni silvice și de mediu

La nivel național sunt puse în executare peste 30 de mandate de percheziție domiciliară, la sedii de societăți comerciale, depozite de material lemnos, ocoale silvice și domiciliile unor persoane fizice, pe raza județelor Arad, Timiș, Hunedoara, Caraș-Severin, Suceava și Neamț.

Activitățile vizează atât executarea unor noi mandate de percheziție în cursul zilei de astăzi, cât și continuarea unor acțiuni operative declanșate în perioada 3–4 iunie 2026.

Concedieri în România. Compania Vast Băița Plai, controlată de britanicii de la Vast Resources, dă afară zeci de mineri, anunță sindicatul CITEȘTE ȘI Concedieri în România. Compania Vast Băița Plai, controlată de britanicii de la Vast Resources, dă afară zeci de mineri, anunță sindicatul

În cadrul unui dosar penal privind regimul deșeurilor și gestionarea anvelopelor uzate, sunt efectuate 6 percheziții domiciliare la sediile și punctele de lucru aparținând unor societăți comerciale din județele Arad, Timiș și Hunedoara. Cercetările vizează modalitatea de autorizare, colectare, depozitare și valorificare a anvelopelor uzate, fiind analizate posibile încălcări ale legislației speciale privind regimul deșeurilor și protecția mediului.

Într-un alt dosar privind depozitarea și proveniența materialului lemnos, instrumentat în județul Arad, sunt efectuate 6 percheziții domiciliare la depozite, sedii și domiciliile unor persoane fizice, precum și la un ocol silvic.

Sunt cercetate o persoană juridică și o persoană fizică, existând suspiciuni privind diferențe între stocurile scriptice și cele faptice de material lemnos, precum și deținerea unor cantități de masă lemnoasă fără proveniență legală.

În județul Caraș-Severin sunt efectuate 6 percheziții domiciliare, în baza a 7 mandate, la sediul unui ocol silvic și la domiciliile unor persoane fizice. Cercetările vizează 4 suspecți – angajați din cadrul personalului silvic și o persoană fără calitate de lucrător silvic – pentru săvârșirea infracțiunilor de delapidare, furt de material lemnos, tăiere ilegală de arbori și fals informatic. Din cercetări a rezultat suspiciunea că material lemnos ar fi fost sustras din depozitul instituției și valorificat ilegal.

Suspiciuni de fals informatic la Suceava

În județul Suceava sunt efectuate 2 percheziții domiciliare la depozite aparținând unor persoane juridice, într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunii de fals informatic în domeniul circulației și evidenței materialului lemnos.

VIDEO Ciucu anunță ce vă așteaptă: 2 ani de șantiere. La final, veți vedea, inconfortul din acestă perioadă va merita! CITEȘTE ȘI VIDEO Ciucu anunță ce vă așteaptă: 2 ani de șantiere. La final, veți vedea, inconfortul din acestă perioadă va merita!

Totodată, continuă activitățile operative începute în perioada 3–4 iunie 2026 în dosare instrumentate pe raza județelor Caraș-Severin și Mureș, în cadrul cărora au fost efectuate anterior percheziții la un depozit aparținând unei persoane juridice, la sediul unei societăți comerciale și la 5 domicilii de persoane fizice. În aceste cauze sunt cercetați administratori de societăți comerciale, personal silvic și persoane cu funcții de conducere din cadrul unor ocoale silvice, pentru infracțiuni de delapidare, tăiere ilegală de arbori, fals informatic și transport ilegal de material lemnos.

În județul Hunedoara, într-un alt dosar penal aflat în instrumentarea PÎCCJ, au fost dispuse măsuri asigurătorii față de o persoană juridică, fiind efectuată totodată o percheziție la domiciliul administratorului unui depozit de material lemnos. Cercetările vizează infracțiuni de furt și tăiere ilegală de arbori.

În județul Neamț, au fost efectuate percheziții la sediul și depozitul unei persoane juridice, existând suspiciuni privind diferențe între stocurile faptice și cele scriptice de material lemnos.

O parte dintre persoanele vizate urmează a fi audiate, iar în cauzele instrumentate urmează a fi analizată oportunitatea dispunerii unor măsuri preventive și asigurătorii.

Operațiune desfășurată pe raza a șapte județe

Activitățile sunt desfășurate sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, cu sprijinul ofițerilor de poliție din cadrul Direcției de Investigare a Criminalității Economice, precum și a celor din cadrul inspectoratelor de poliție județene Arad, Caraș-Severin, Mureș, Neamț, Timiș, Hunedoara și Suceava (Poliția Municipiului Vatra Dornei), prin structurile de investigare a criminalității economice, protecția fondului forestier și piscicol, arme, explozivi și substanțe periculoase.

Șeful PPC România: Trebuie trecut de la suveranitate națională la suveranitate UE, în energie. De ce 27 de autorități de reglementare? – Corespondență din Helsinki CITEȘTE ȘI Șeful PPC România: Trebuie trecut de la suveranitate națională la suveranitate UE, în energie. De ce 27 de autorități de reglementare? – Corespondență din Helsinki

Infracțiunile contra mediului și fondului forestier reprezintă forme grave de criminalitate, prin impactul direct și de durată asupra patrimoniului natural, sănătății populației, siguranței comunităților și intereselor economice ale statului român.

Prin activitățile desfășurate în cadrul Operațiunii „JUPITER”, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, împreună cu structurile specializate ale Poliției Române urmăresc identificarea și destructurarea mecanismelor infracționale care exploatează ilegal resursele naturale ale României.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2488 -0.0093-0.18 %
1 USD4.5102 -0.0121-0.27 %
1 GBP6.0718 -0.0059-0.10 %
1 CHF5.7242 -0.0023-0.04 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite