”Toți cei 117 militari români dislocați în teatrul de operații din Irak au revenit în România în cursul zilei de sâmbătă, 21 martie, ca urmare a deciziei de ajustare a posturii NATO în cadrul misiunii NATO Mission Iraq. Repatrierea a fost realizată în condiții de siguranță, prin efort coordonat la nivel aliat, cu sprijinul structurilor NATO și al partenerilor internaționali. Militarii români au fost relocați temporar în bazele Incirlik (Turcia) și Ramstein (Germania), de unde au fost ulterior transportați în țară cu aeronave militare”, au transmis, sâmbătă, reprezentanții Ministerului Apărării Naționale.
Potrivit acestora, decizia de retragere a fost determinată de „evoluțiile recente ale situației de securitate din regiune, măsurile adoptate având ca prioritate protecția personalului dislocat”.
MApN a menționat că pe întreaga durată a participării la misiunea NATO din Irak militarii români, din Batalionul 2 Infanterie Călugareni, au avut ca misiune principală asigurarea protecției personalului și a facilităților aliate și au demonstrat profesionalism și angajament în îndeplinirea atribuțiilor.
















