Propunerea legislativă a fost depusă în 14 aprilie în Parlament și a obținut un punct de vedere negativ din partea Guvernului dar și avize negative de la comisia juridică și comisia pentru drepturile omului din Camera Deputaților.
Miercuri, propunerea legislativă a fost adoptată tacit de Camera Deputaților, ca urmare a depășirii termenului de 45 de zile, potrivit art.75 alin.(2) teza a III-a din Constituție, și va merge la Senat, forul decizional, în forma inițiatorului, ținând cont că nu a existat o dezbatere în plen, scrie News.ro.
Potrivit inițiativei, Parlamentul României decide unirea României cu Republica Moldova.
În proiect se mai arată că Parlamentul României reiterează atașamentul față de prevederile Actului final al Conferinței C.S.C.E. de la Helsinki, care admite posibilitatea modificării frontierelor pe căi pașnice, diplomatice și abilitează guvernul țării să înceapă de urgență, imediat, negocieri cu autoritățile de la Chișinău pentru definitivarea unirii cu Republica Moldova.
După adoptarea prezentei legi și publicarea în Monitorul Oficial, vor fi notificate autoritățile internaționale competente, Guvernul Republicii Moldova, U.S.A., N.A.T.O., O.N.U., U.E., pentru aducerea la îndeplinire a dispozițiilor legii, se mai arată în propunerea legislativă.
















