Statele Unite au impus sancțiuni asupra petrolului iranian în mod intermitent timp de decenii, iar administrația Trump a blocat vânzările de țiței ale țării după ce s-a retras din acordul nuclear cu Iranul în 2018.
Modul în care este văzută această derogare temporară, valabilă o lună, ar putea fi problematic. Statele Unite sunt în război cu Iranul, iar licența permite Teheranului să vândă petrol supus sancțiunilor pentru a-și finanța conflictul împotriva SUA și a aliaților săi, informează News.ro.
Totuși, Iranul își vindea oricum petrolul. China este cel mai mare cumpărător al său, iar Iranul permitea petrolierelor să traverseze Strâmtoarea Ormuz, în mod normal restricționată. Între timp, prețurile globale ale petrolului au crescut pe durata conflictului până la aproximativ 110 dolari pe baril. Administrația încearcă să folosească orice instrument disponibil pentru a ține sub control prețurile, inclusiv prin ridicarea sancțiunilor pentru sute de milioane de barili de petrol rusesc, săptămâna trecută.
Vânzarea petrolului iranian ar fi avut loc probabil oricum - iar în acest mod se pot deschide vânzările și către țările occidentale, nu doar către China. În plus, din cauza sancțiunilor financiare existente, Iranul ar putea avea dificultăți în a accesa veniturile obținute, a declarat vineri secretarul Trezoreriei, Scott Bessent.
„Iranul va avea dificultăți în accesarea oricăror venituri generate, iar Statele Unite vor continua să mențină presiunea maximă asupra Iranului și asupra capacității sale de a accesa sistemul financiar internațional”, a spus Bessent.
Decizia a fost lăudată de David Malpass, fost președinte al Băncii Mondiale și oficial al Trezoreriei în primul mandat al lui Trump, care a numit-o „un pas economic puternic”.
















