„Pe parcursul acestor două săptămâni, exercițiile vor dura până la 3 aprilie. Va fi desfășurată o serie de activități la nivel național, interinstituțional și internațional.
Acestea vor acoperi toate domeniile – maritim, fluvial, lagunar, subacvatic, terestru și aerian – și vor include scenarii complexe, adaptate provocărilor actuale de securitate”, anunță Ministerul Apărării din România.
Precizează că la exerciții vor participa aproximativ 1.500i de militari români, 33 de nave, inclusiv trei fregate, două nave purtătoare de rachete, un puitor de mine, un dragor de mine, două crucișătoare blindate și patru monitoare fluviale.
Exercițiile se vor desfășura nu doar în apele teritoriale ale României din Marea Neagră, ci și în Delta Dunării.
Celelalte 15 nave de război aparțin altor membri NATO. Publicația rusă Ruskaya Gazeta subliniază însă azi că Ministerul român al Apărării nu precizează exact care membri crede că e vorba despre nave ale Bulgariei sau Turciei.
Exercițiile Sea Shield sunt organizate anual și fac parte din strategia NATO de consolidare a prezenței în regiunea Mării Negre.
Reacția rușilor
Autoritățile ruse susțin că Franța a preluat conducerea grupării internaționale a Alianței din România și își extinde activ prezența în nordul regiunii Mării Negre.
" Această politică se înscrie și în planurile Franței legate de Ucraina. Încă de la mijlocul anului trecut, „coaliția doritorilor” a elaborat planuri pentru a „patrula aerian și naval, pentru a asigura refacerea armatei ucrainene”, după cum declara în iulie 2025 președintele Franței, Emmanuel Macron.
Președintele Franței evocă încă din 2023 ideea revenirii trupelor franceze la Odesa, unde au staționat în perioada 1918–1919, potrivit publicației Le Monde din martie 2024. Exercițiile navale actuale oferă, în această interpretare, un cadru favorabil pentru exersarea unor astfel de scenarii.
Planurile privind trimiterea unor contingente militare occidentale în Ucraina au fost criticate în repetate rânduri de Ministerul rus de Externe. La începutul lunii aprilie 2025, purtătoarea de cuvânt Maria Zaharova a declarat că „orice prezență militară străină în Ucraina, indiferent de steag, însemne sau mandat declarat, va fi considerată de Federația Rusă drept o amenințare la adresa securității sale”.
Și ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, a afirmat în mod repetat că prezența militarilor NATO pe teritoriul Ucrainei este inacceptabilă, subliniind în decembrie anul trecut: „Am spus de o sută de ori că, într-un asemenea caz, vor deveni o țintă legitimă pentru forțele noastre armate”, transmit acestea.
















