„Din punctul meu de vedere, atâta vreme cât drumul construit este public, e liber pentru a fi folosit de orice cetățean care are nevoie de el, eu consider că e absolut normal ca drumurile publice să fie plătite din bani publici. Faptul că nu i-am plătit o despăgubire unui proprietar privat, i-am făcut un deserviciu”, afirmă primarul.
Negoiță mai spune că reprezentanții Primăriei Sectorului 3 au fost împiedicați de Primăria Capitalei să facă „toate documentele necesare”.
„Nu i-am construit fratelui meu niciun drum public. Am construit drumuri publice pentru Sectorul 3, liber să fie folosit de orice cetățean. Faptul că nu i-am plătit o despăgubire unui proprietar privat, i-am făcut un deserviciu. (...) Am fost împiedicați de Primăria Capitalei ca să ne facem toate documentele necesare. Atunci când construiești utilități publice e normal să le finanțezi din bani publici”, a declarat, joi, Robert Negoiță într-o conferință de presă, după declanșarea anchetei în cazul său de către DNA.
Întebat dacă, legal, la acest moment fratele său ar putea închide acel drum construit pe terenul său proprietate privată, Negoiță a răspuns: Repet! Nu are deloc proprietarul nevoie de acel drum. Tot ce știu e că acel drum e foarte necesar. (...) Această ipoteză e aberantă, pentru că eu am cerut permisieunea prorpietarului. El s-a opus inițial...”, arată news.ro.
Este investigată modalitatea prin care Primăria Sectorului 3 a construit din bani publici un drum pe proprietatea privată a fratelui primarului Robert Negoiță, care dezvolta un proiect imobiliar în acea zonă.
Alături de Negoiță sunt suspectați în acest dosar și angajați ai Primăriei Sectorului 3, iar după percheziții toate persoanele vizate urmează să fie duse la audieri la DNA.
Drumul de aproximativ un kilometru a fost construit la începutul lunii august, în aproximativ opt zile, de către Primăria Sectorului 3, în spatelele Halei Laminor.
Principalul obiectiv este să faciliteze accesul în zona unde companiile lui Ionuț Negoiță, fratele edilului, vor construi complexul imobiliar HILS Republica.
Ce spune DNA
Procurorii Direcției Naționale Anticorupție anunță că cercetările penale vizează suspiciuni privind săvârșirea, în perioada 2017–2025, a unor infracțiuni asimilate celor de corupție.
Potrivit anchetatorilor, faptele investigate ar fi fost comise de funcționari publici, cu sprijinul unor complici și vizează lucrări de construire și asfaltare a mai multor străzi din Sectorul 3 al municipiului București, ce ar fi fost realizate fără documente legale.
În cursul zilei de 5 februarie 2026, în baza autorizațiilor emise de instanța competentă, sunt efectuate percheziții domiciliare în 11 locații din București și județul Ilfov, dintre care două sunt sediile unor instituții publice, iar restul sunt domiciliile unor persoane fizice sau sediile/punctele de lucru ale unor societăți comerciale.
Reacția Prefecturii Capitalei
Prefectul Capitalei, Andrei Nistor, afirmă că drumul a fost construit peste o magistrală de gaz „fără niciun fel de autorizații” și că la vremea respectivă PRefectura a solicitat Primăriei Sectorului 3 mai multe documente, primind doar o parte dintre acestea, în cazul celorlalte reprezentanții tergiversând lucrurile.
”Am constatat ceva trist, că s-a construit peste o magistrală de gaz, fără autorizații de niciun fel, pe un teren al unor privați, nici măcar nu era terenul primăriei. Acolo erau niște foste drumuri de pământ, niște ulițe practic, peste care Primăria Sectorului 3 a construit. Am înțeles și atunci necesitatea, s-a dezvoltat foarte mult zona, era trafic destul de mare, era nevoie de acele drumuri. Din păcate, totul a fost făcut pe repede-înainte «hai să le asfaltăm, că nu mai stăm după autorizații» și ar fi putut să se întâmple o nenorocire ca în Rahova, de exemplu”, a declarat la Digi 24 prefectul Andrei Nistor.
Nistor spune că la vremea respectivă a avut mai multe discuții cu reprezentanții Primăriei Sectorului 3, „chiar și în teren” și că lea- cerut „absolut toate documentele”.
”Au trimis o parte dintre acestea, le-am cerut documente inclusiv pentru toate construcțiile care au fost în zonă, pentru că am avut și alte sesizări, unele dintre ele nu s-au adeverit, dar, din păcate, lucrurile n-au arătat roz. Tot din păcate, nu au reușit să remedieze până acum situația, deși noi am tot făcut reveniri să vedem în ce stadiu sunt, dar ei s-au blocat în (n. red. răspunsuri de genul) «nu găsim constructori, nu găsim oameni care să se ocupe», din păcate”, a mai spus Nistor, menționând că nu a sesizat procurorii despre acea situație.
















