Nicușor Dan l-a numit pe Cioloș consilier prezidențial

Președintele Nicușor Dan l-a numit pe Dacia Cioloș în funcția de consilier prezidențial.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Nicușor Dan l-a numit pe Cioloș consilier prezidențial

Recent, președintele Nicușor Dan a anunțat, la evenimentul organizat cu prilejul Zilei Internaționale a Francofoniei, că Dacian Cioloș este candidatul României pentru funcția de secretar general al organizației Internaționale a Francofoniei.

„Nu mă voi ocupa de un anumit domeniu. Este o numire legată de desemnarea mea de a fi candidat pentru funcția de secretar general al Organizației Internaționale a Francofoniei.

Călin Georgescu scapă definitiv de control judiciar CITEȘTE ȘI Călin Georgescu scapă definitiv de control judiciar

Asta presupune o campanie la nivel internațional și președintele a decis să facă numirea asta ca să pot să acționez și în numele dânsului, pentru că dânsul este cel care m-a desemnat, împreună cu Guvernul.

Și, deci, responsabilitatea mea este legată de domeniul francofoniei, pe care vreau să-l acopăr pentru pregătirea candidaturii”, a spus Dacian Cioloș citat de Hotnews.

Prețuri limitate în benzinării - Noul preț al motorinei dacă Guvernul ar aplica chiar astăzi reducerea accizei CITEȘTE ȘI Prețuri limitate în benzinării - Noul preț al motorinei dacă Guvernul ar aplica chiar astăzi reducerea accizei

El a precizat că va ocupa funcția de consilier prezidențial până în noiembrie, când vor avea loc alegerile pentru funcția de secretar general al Organizației Internaționale a Francofoniei.

Mandatul său la Cotroceni va înceta și dacă va obține postul la OIF, și dacă nu, a spus fostul premier.

În urmă cu un an, Cioloș era numit în calitatea de consilier onorific al președintelui interimar al României de atunci, Ilie Bolojan.

Cioloș a avut ca responsabilitate implicarea în activitățile de coordonare și monitorizare a implementării parteneriatelor strategice ale României.

Companii de stat - pregătite să fie scutite de la selectarea șefilor pe principii de management corporativ CITEȘTE ȘI Companii de stat - pregătite să fie scutite de la selectarea șefilor pe principii de management corporativ

Dacian Cioloș, fost comisar european pentru agricultură, a condus Guvernul în perioada noiembrie 2015 - ianuarie 2017. 

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2460 +0.0074+0.14 %
1 USD4.5981 +0.0275+0.60 %
1 GBP6.0799 +0.0321+0.53 %
1 CHF5.6772 +0.0148+0.26 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite