Conform legislației în vigoare, indemnizația de merit se acordă personalităților române de prestigiu ale științei, culturii și sportului, iar propunerile pentru acordarea indemnizației de merit se întocmesc anual de către Academia Română, Ministerul Culturii și Cultelor, Ministerul Educației și Cercetării și Ministerul Tineretului și Sportului.
Cuantumul lunar al indemnizației de merit este egal cu o sumă ce reprezintă de 3 ori valoarea salariului minim brut pe țară garantat în plată și este neimpozabil. Acum salariul minim brut este de 4.050 lei, dar ar urma să crească la 4.325 lei începând cu luna iulie 2026. Prin urmare, indemnizația de merit va fi atunci de 12.975 lei.
Numărul total de indemnizații de merit este stabilit prin lege la 1.720.
Propunerea legislativă inițiată de AUR urmărește introducerea expresă în lege a unei categorii de beneficiari din domeniul sportului, respectiv componenții echipei de fotbal Steaua București, câștigători ai Cupei Campionilor Europeni în anul 1986.
”Această performanță reprezintă un moment unic în istoria sportului românesc și una dintre cele mai importante realizari obținute vreodată de o echipă din România la nivel internațional.
Câștigarea Cupei Campionilor Europeni în anul 1986 de către Steaua București a consacrat fotbalul românesc la cel mai înalt nivel european și a adus României un prestigiu sportiv deosebit.
Importanța acestei reușite depășește sfera strict sportivă. Victoria din anul 1986 a devenit un reper de identitate sportivă națională, un simbol al performanței colective și al capacității sportivilor români de a concura și de a învinge la cel mai înalt nivel. Pentru generații întregi, componenții acelei echipe au reprezentat modele de profesionalism, sacrificiu și devotament față de sport și față de România”, arată inițiatorii.
Președintele României, Nicușor Dan, a semnat la 4 mai anul acesta un decret de decorare cu prilejul celei de a 40-a aniversări de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni la Sevilla, în data de 7 mai 1986.
Președintele Nicușor Dan a conferit Ordinul Național „Pentru Merit” în grad de Comandor antrenorului Anghel Iordănescu și Ordinul Național „Pentru Merit” în grad de Cavaler următorilor membri ai lotului Steaua: Gavril-Pele Balint, Miodrag Belodedici, Ladislau Bölöni, Adrian Bumbescu, Vasile Iordache, Ștefan Iovan, Marius Lăcătuș, Mihail Majearu, Ștefan-Florentin Marinescu, Ștefan Petcu, Constantin Pistol, Victor Pițurcă, Marin Radu, Dumitru Stîngaciu, Tudorel Stoica și Anton Weiszenbacher .
Din lotul formației din 1986 au încetat din viață: Helmuth Duckadam (2 decembrie 2024 – 65 de ani), Lucian Bălan (12 noiembrie 2015 – 56 de ani) și Ilie Bărbulescu (1 februarie 2020 – 62 de ani). De asemenea, Emeric Ienei a murit la 5 noiembrie 2025, la vârsta de 88 de ani.
















