Președintele Donald Trump a discutat în direct cu echipajul misiunii Artemis II mission, aflat în jurul Lunii, într-un moment prezentat drept revenirea SUA în explorarea spațială umană după mai bine de 50 de ani.
„Ați făcut istorie și ați făcut America incredibil de mândră”, a spus Trump, care a subliniat că zborul marchează depășirea recordului de distanță față de Pământ stabilit în era Apollo program și deschide drumul pentru o prezență permanentă pe Lună și ulterior pentru misiuni spre Marte.
„Nu vom lăsa doar urme de pași. Vom construi acolo și vom merge mai departe spre Marte”, a declarat președintele.
Echipajul a descris experiența de pe partea îndepărtată a Lunii, unde comunicațiile cu Pământul sunt întrerupte temporar, și a relatat observații asupra unor regiuni „pe care niciun om nu le-a văzut vreodată”, precum și un moment de eclipsă în care au putut observa coroana solară și alinierea planetelor.
Comandantul misiunii, Reid Wiseman, a sintetizat semnificația misiunii: „suntem entuziasmați să vedem cum am devenit o specie pe două planete”.
Astronauții au mai subliniat diferențele majore între fața vizibilă și cea nevăzută a Lunii, precum și dimensiunea reală a distanțelor parcurse – peste 250.000 de mile – pe care au descris-o ca fiind dificil de înțeles la nivel uman.
Misiunea Artemis 2 este prima care trimite oameni în apropierea Lunii după mai mult de jumătate de secol și reprezintă etapa premergătoare revenirii efective a astronauților pe suprafața lunară.
















