Într-o singură noapte, 330 muzee din 39 de județe își deschid porțile dincolo de programul obișnuit.
Noaptea Europeană a Muzeelor este un eveniment cultural european de amploare, care a debutat în 1997 la Berlin, sub numele de "Noaptea Lungă a Muzeelor". Din 2005, inițiativa devine un brand european, susținut de Ministerul Culturii din Franța, cu sprijinul UNESCO și al Consiliului Europei, an în care România se alătură oficial mișcării, scrie News.ro.
În România, evenimentul este coordonat de Rețeaua Națională a Muzeelor din România și a continuat să existe chiar și în perioada pandemiei, adaptându-se contextului, iar un an de referință a fost 2022, cu un număr record de 295 de obiective participante din țară și 14 din Republica Moldova.
Din programul muzeelor bucureștene:
Palatul Primăriei Capitalei va putea fi vizitat gratuit, de la ora 18.00. Programul "Primăria Deschisă" include trei expoziții.
Muzeul Național de Istorie a României (MNIR) va avea un program diurn și unul nocturn.
Acces gratuit la ARCUB - Hanul Gabroveni în expozițiile "Lia și Dan Perjovschi. DRAFT pentru o retrospectivă comună" și "No Filter".
Muzeul Hărților propune, între orele 12:00 și 23:00, o explorare creativă a spațiului interior și a grădinii.
Galeriile Artmark invită publicul la "Noaptea Legendelor", dedicată marilor nume din artă, sport și muzică.
Expoziția "Corul Madrigal - 63 de ani de branding cultural" va fi deschisă la Vila Sasha Roman de pe Dealul Mitropoliei.
Expoziția permanentă de la Muzeul Național de Istorie Naturală "Grigore Antipa" va fi vizitată gratuit. Vor fi organizate activități speciale dedicate naturii, cercetării și vieții nocturne.
Accesul la Muzeul Național de Artă al României și la Muzeul Colecțiilor de Artă se face pe bază de bilet.















