Adrian Diță și-a dat demisia de la conducerea ANCOM

Adrian Diță și-a înaintat, vineri, demisia din funcția de președinte al Autorității de Reglementare în Comunicații (ANCOM), la cinci luni de la numirea în acest post de către Parlament, potrivit unui înștiințări transmise transmise prin e-mail angajaților instituției și consultată de Profit.ro.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Adrian Diță și-a dat demisia de la conducerea ANCOM

Adrian Diță și-a înaintat, vineri, demisia din funcția de președinte al Autorității de Reglementare în Comunicații (ANCOM), la cinci luni de la numirea în acest post de către Parlament, potrivit unui înștiințări transmise transmise prin e-mail angajaților instituției și consultată de Profit.ro.

Diță a fost numit de Parlament la șefia instituției în data de 11 mai, înlocuindu-l pe Cătălin Marinescu.

La începutul lunii iunie, el a semnat o decizie prin care fost modificată semnificativ organigrama instituției, arbitrul unei piețe de 4 miliarde de euro.

Mai mulți angajați și directori executivi au fost concediați, printre aceștia numărându-se Eduard Lovin și Bogdan Iana, care ulterior au fost numiți vicepreședinți, la începutul acestei luni.

Diță a fost chemat să dea explicații în fața plenului a două comisii parlamentare privind deciziile luate de la începutul mandatului. Membrii comisiei i-au reproșat că deciziile luate au afectat activitatea instituției și că din bugetul acesteia trebuie plătite salarii compansatorii de 1,5 milioane de lei.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2460 +0.0074+0.14 %
1 USD4.5981 +0.0275+0.60 %
1 GBP6.0799 +0.0321+0.53 %
1 CHF5.6772 +0.0148+0.26 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite