ULTIMA ORĂ Avioane Craiova, executată. Ministerul Apărării Naționale a executat scrisoarea de garanție aferentă avansului plătit pentru modernizarea a 10 aeronave IAR-99 Standard

Ministerul Apărării Naționale a executat scrisoarea de garanție aferentă avansului plătit pentru modernizarea a 10 aeronave IAR-99 Standard, semnată de compania Avioane Craiova.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
ULTIMA ORĂ Avioane Craiova, executată. Ministerul Apărării Naționale a executat scrisoarea de garanție aferentă avansului plătit pentru modernizarea a 10 aeronave IAR-99 Standard

Nicu Falcoi, seful Avioane Craiova in carlinga unui IAR-99 Soim modernizat. Foto: pagina personala de Faceboook

Purtătorul de cuvânt al MApN, Daniel Nistor, spune că banii au fost returnați către MApN, iar contractul se va derula în noile condiții.

'Ministerul Apărării face eforturi să primească produsele contractate, dar, în același timp, prevederile legale ne obligă să întreprindem astfel de acțiuni', a declarat Nistor pentru Agerpres,.

Un hacker se caza în hoteluri de lux și reușea să achite doar un singur cent CITEȘTE ȘI Un hacker se caza în hoteluri de lux și reușea să achite doar un singur cent

Potrivit președintelui Sindicatului Liber din Avioane Craiova, Victor Peța, întreaga sumă reprezentând avansul de aproximativ 30% din valoarea contractului, de circa 41 de milioane de lei - a fost executată, transformându-se practic într-un credit asupra căruia societatea ar putea plăti penalități începând din momentul acordării avansului.

Reprezentantul angajaților susține că măsura este cu atât mai controversată cu cât Avioane Craiova se află în administrare specială, situație în care, potrivit interpretării sindicatului, nu ar fi trebuit să fie supusă executării silite de către o instituție bugetară.

Contractul vizat de executare se referă la programul de modernizare 10 aeronave IAR-99 Standard utilizate pentru pregătirea piloților români, inclusiv pentru tranziția către avioanele F-16 Fighting Falcon. Scopul programului era reducerea costurilor de antrenament, prin folosirea avioanelor modernizate pentru pregătirea de bază și avansată, înainte de zborurile pe F-16.

Întârzierile în derularea contractului au fost puse de reprezentanții Avioane Craiova pe seama unor factori externi imprevizibili: pandemia COVID-19; izbucnirea și prelungirea conflictului din Ucraina; dificultăți în colaborarea cu partenerul tehnologic israelian Elbit Systems, în contextul de securitate din Orientul Mijlociu.

Liderul sindical susține că Avioane Craiova derulează în paralel două programe de modernizare, însă problemele și executarea scrisorii de garanție vizează doar contractul pentru modernizarea celor 10 aeronave IAR-99 Standard. În schimb, al doilea program - realizat în colaborare directă cu Statul Major al Forțelor Aeriene - se desfășoară fără blocaje majore.

Angajatorii din sectorul public au început anul cu planuri de extindere CITEȘTE ȘI Angajatorii din sectorul public au început anul cu planuri de extindere

'Ar fi trebuit o înțelegere din partea ministerului, din partea DGArm, așa cum Avioane Craiova primește înțelegere de la celălalt partener cu care s-a semnat contractul, că avem două contracte, unul pentru standard modificat și altul pentru IAR-99 Șoim care se modernizează. Acolo nu avem probleme. Unde sunt adevărații aviatorii, piloții, au înțeles situația și au acceptat condiții care să nu permită aceste penalități.

Dovadă că, foarte curând, primul avion din al doilea contract, deși a început contractul acesta mult mai târziu, este posibil să fie recepționat de către Aviație înaintea celorlalte. Pentru că în momentul ăsta, cei de la DGArm refuză orice propune pe care Avioane Craiova o face ca să poată să fie predate avioanele. Deci există această posibilitate. Sunt două autorități ale statului român care acționează în mod diferit cu Avioane Craiova: una care înțelege situația și dorește ca acest contract să continue și să fie cât mai repede predate avioanele și o alta care refuză sistematic toate propunerile pe care le facem. Consecința ar fi că Avioane Craiova să continue activitatea, nu să pună lacătul, așa cum se exprima metaforic un oficial al guvernului', a mai declarat Victor Peța.

Peța mai spune că executarea integrală a avansului afectează grav fluxul de numerar al companiei. În prezent, potrivit conducerii sindicale, există fonduri pentru salarii și funcționare pentru cel mult una-două luni, iar continuarea activității depinde de livrarea rapidă a aeronavelor.

'Toate capacitățile de producție ale companiei sunt concentrate pe cele două programe de modernizare. În lipsa livrărilor și a încasărilor aferente, riscul blocajului financiar devine iminent', mai afirmă Peța.

CFR, Poșta, Kaufland, Lidl - Cei mai mari angajatori din România GRAFICE CITEȘTE ȘI CFR, Poșta, Kaufland, Lidl - Cei mai mari angajatori din România GRAFICE

Sindicatul solicită intervenția Ministerului Economiei și reluarea dialogului între părți - Avioane Craiova, MApN și structurile implicate - pentru identificarea unor soluții similare celor aplicate în celălalt contract, unde colaborarea este funcțională.

'Solicităm ajutorul autorităților pentru ca Avioane Craiova să continue activitatea, nu pentru a pune lacătul pe fabrică. În contextul în care Avioane Craiova este considerată ultima fabrică din România capabilă să asigure mentenanța și modernizarea avioanelor militare autohtone, evoluția acestui conflict contractual ar putea avea implicații nu doar economice și sociale, ci și strategice pentru industria națională de apărare', a mai declarat Victor Peța.

La rândul său, directorul general al Avioane Craiova, Nicu Fălcoi, afirmă că societatea a contestat în instanță executarea scrisorii de garanție și a solicitat suspendarea acesteia, termenul de judecată fiind programat pentru vineri.

Potrivit directorului general, dacă banca ar fi așteptat pronunțarea instanței și aceasta ar fi dispus suspendarea, executarea ar fi putut fi evitată. În cazul în care executarea s-a produs înainte de decizie, demersul juridic rămâne fără obiect.

'Acesta a fost motivul pentru care am solicitat băncii să aștepte până la pronunțarea instanței. Le-am trimis toate documentele necesare să vadă că mâine este termenul și i-am rugat să aștepte până la pronunțarea instanței în această situație', a declarat Fălcoi.

Aproape jumătate din potențiali pacienți sunt pierduți de clinicile medicale din România la primul apel telefonic. Prețul nu este principalul motiv pentru care pacienții renunță la o programare - Studiu CITEȘTE ȘI Aproape jumătate din potențiali pacienți sunt pierduți de clinicile medicale din România la primul apel telefonic. Prețul nu este principalul motiv pentru care pacienții renunță la o programare - Studiu

Contractul, subliniază acesta, poate continua chiar și în condițiile executării, cu condiția deblocării livrărilor.

'Sperăm să semnăm în curând un act adițional cu DGArm pentru chestiile care au fost sesizate în momentul în care a fost comisia de omologare. Sperăm ca în zilele următoare să semnăm acest contract și să începem să livrăm avioanele, fiindcă zborurile operaționale pentru prototip s-au încheiat de ceva timp. Așteptăm decizia DGArm-ului în acest sens, astfel încât dacă mai e vreo problemă rămasă nerezolvată s-o putem rezolva ulterior. Bineînțeles cu garanții bancare, cu tot ce trebuie pentru DGArm ca să fie siguri că rezolvăm această problemă. Noi am putea practic să dăm drumul la avioane săptămâna viitoare cu siguranță', a mai declarat directorul Avioane Craiova.

Potrivit sursei citate, două avioane sunt 100% gata, iar zilele următoare vor mai fi gata încă două avioane și al cincilea - săptămâna viitoare.

'În mod normal așteptăm de la client un motor bun de zbor ca să-l punem pe el. Îl avem și pe al șaselea avion care a început deja zborurile și care se comportă bine. Și acela în foarte scurt timp va fi pregătit. Mai sunt mici chestii care ne țin în loc în acest moment. Sper ca să găsim înțelegerea la nivelul DGArm-ului și să dăm drum să meargă mai departe contractul. În rest, bineînțeles că noi contestăm în instanță, deja am deschis acțiunea pentru imposibilitatea executării contractului.

Am cerut prelungirea contractului. În momentul în care vor apărea și penalitățile pe care DGArm vrea să le factureze, acestea vor fi contestate de asemenea. Noi considerăm că avem motive obiective pentru care s-a întârziat contractul atât de mult care pur și simplu nu au ținut de voința noastră sau de ce putem noi să facem. În mod normal, dacă acele penalități nu vor fi executate, noi n-ar trebui să avem probleme nici financiare, nici tehnice, nici de altă natură să ducem la bun sfârșit aceste contracte, ba mai mult să ne dezvoltăm', a mai declarat directorul Avioane Craiova.

Avioane Craiova va fi obligată să plătească Armatei 8 milioane euro și, foarte probabil, va fi în pragul falimentului dacă nu va livra, până la jumătatea lunii viitoare, primele avioane IAR 99 modernizate, a avertizat recent noul ministru al Apărării, Radu Miruță. Directorul Avioane Craiova, Nicu Fălcoi, reacționa și spunea că va livra luna viitoare două avioane. 

Radu Miruță a mai avut semnale transmise la adresa companiei și când era ministru al Economiei - VEZI AICI Ministrul Economiei, virulent: S-a întâlnit prostul cu deșteptul la Avioane Craiova. Prostul a fost statul, deșteptul a fost o firmă privată

Recent a fost numit ministru al Apărării, poziție din care a reluat mesajele, atenționând că, dacă Avioane Craiova nu va livra până la jumătatea lunii viitoare primele avioane IAR 99 modernizate, va fi obligată să plătească Armatei opt milioane de euro și, foarte probabil, va fi în pragul falimentului.

Contractul cu Armata Română a fost întârziat din cauza concentrării societății pe un alt contract în derulare, cu o firmă privată, a explicat ministrul.

Concedieri masive declanșate în industria alimentară la nivel global CITEȘTE ȘI Concedieri masive declanșate în industria alimentară la nivel global

În urmă cu cinci ani, compania craioveană a semnat un contract cu MApN pentru modernizarea a 10 avioane IAR 99, însă nu a livrat niciunul, deși ar fi trebuit să le predea pe toate la sfârșitul lui 2024.

Contractul pentru modernizarea celor 10 avioane de antrenament a fost semnat în vara lui 2020 și este în valoare de 55 de milioane de euro. Aparatul IAR 99 SM este foarte important pentru Forțele Aeriene. Tinerii piloți trebuie să se pregătească cu acest aparat subsonic produs în România pentru a putea trece apoi la manșă avioanelor F-16.

Ministrul Radu Miruță susține că Armata a făcut tot posibilul, în limitele legii, pentru a sprijini fabrica din Craiova, aflată în proprietatea statului: “Noi încercăm toate variantele birocratice astfel încât să le dăm o gură de ae mai îndelung. Adică am făcut procedurile spre a executa. Ei nu au livrat produsul”.

Sute de angajați Petromidia se revoltă în fața clădirilor de birouri și cer salarii mărite CITEȘTE ȘI Sute de angajați Petromidia se revoltă în fața clădirilor de birouri și cer salarii mărite

Avioane Craiova se află astfel într-un moment de maximă tensiune contractuală și financiară, pe fondul întârzierilor mari în programul de modernizare a avioanelor IAR-99 destinate Forțelor Aeriene Române.

VEZI AICI ȘI FOTO Premieră în România și un strigăt cu teamă de faliment: Primele avioane IAR-99 SM (Șoim) din cele modernizate la Avioane Craiova au început să efectueze testele în zbor, pas esențial înainte de a le livra Armatei

Directorul general Nicu Fălcoi a încercat să explice de ce, la începutul lui 2026, niciun avion nu a fost încă livrat către Armată, deși primul aparat modernizat a zburat în martie 2024. Potrivit acestuia, programul a fost blocat în principal de întârzieri externe, nu de munca din fabrică.

„Contractul a fost semnat în 2020, după care a venit pandemia, criza microchipurilor și apoi războiul la granițele noastre”, a spus Fălcoi. El a susținut că furnizorii de avionică au fost afectați de restricții de export și de prioritizarea livrărilor către efortul de război. „Guvernul american, spre exemplu, ne-a interzis să livrăm către orice altă țară în afară de efortul de război. Primele piese ni le-au livrat cu o întârziere de doi ani”, a declarat directorul.

FOTO Plecare de la Ursus - Dan Iulian Timotin părăsește compania mai devreme CITEȘTE ȘI FOTO Plecare de la Ursus - Dan Iulian Timotin părăsește compania mai devreme

În centrul blocajului a fost, potrivit lui, un software critic fără de care avioanele nu puteau fi omologate. „Am așteptat după un soft”, a spus Fălcoi, explicând că, deși aeronavele erau fizic modernizate și puteau zbura, fără acest element nu se putea trece la certificarea finală.

În acest moment, spune el, situația tehnică este în curs de deblocare. Zborurile operaționale pentru prototipul primei serii au început, iar compania speră ca, dacă vremea permite, comisia de omologare să fie convocată în scurt timp. „Sper din tot sufletul ca până la jumătatea lunii februarie să livrăm primele două avioane”, a afirmat Fălcoi.

Perioada de livrare corespunde termenului comunicat public de Ministerul Apărării, Radu Miruță, care a avertizat că, în lipsa livrării a cel puțin două aeronave, Avioane Craiova riscă executarea unei scrisori de garanție pentru avansul încasat la începutul programului. Fălcoi a indicat valoarea acestei garanții la 41 de milioane de lei și a încercat să minimalizeze impactul pe termen lung. „Acei bani, până la urmă, nu sunt pierduți”, a spus el, explicând că statul ar urma să îi plătească înapoi imediat ce avioanele sunt recepționate.

Totuși, el a admis că o eventuală executare a garanției ar crea o problemă de cash-flow și o presiune serioasă în relația cu banca finanțatoare. „Ne-ar pune într-o dificultate cu banca cu care lucrăm”, a recunoscut directorul, lăsând să se înțeleagă că, deși banii s-ar întoarce ulterior, șocul financiar intermediar ar putea destabiliza compania.

Ciucu încasează prima lovitură și înțelege realitatea ca primar general - PSD i-a blocat toate deciziile, nu a putut desființa 4 instituții CITEȘTE ȘI Ciucu încasează prima lovitură și înțelege realitatea ca primar general - PSD i-a blocat toate deciziile, nu a putut desființa 4 instituții

În paralel cu aceste explicații tehnice și financiare, discursul lui Fălcoi conține o tensiune internă importantă, care spune mult despre situația fabricii. Pe de o parte, el descrie un colectiv extrem de implicat. „Am găsit aici un colectiv extraordinar, dedicat aviației. Oamenii ăștia și-au făcut datoria. Se stă peste program. Dacă am nevoie de o echipă duminică noaptea, e acolo”, a spus el.

Pe de altă parte, în același interviu, directorul vorbește despre o problemă de mentalitate pe care spune că vrea să o schimbe. „Din cauza problemelor din ultimii 30 de ani, s-a ajuns la mentalitatea: ‘Oare luna viitoare mai avem bani să ne luăm salariile?’ Eu nu vreau să mai existe asta”, a afirmat Fălcoi.

Șeful de la Avioane Craiova a prezentat personalul ca profesioniști dedicați, dar în același timp ca lucrând într-un climat psihologic dominat de insecuritate și de dependența de un singur contract. Practic, directorul descrie o fabrică funcțională din punct de vedere tehnic, dar fragilă din punct de vedere al stabilității economice și al încrederii interne în viitor.

Facturi \ CITEȘTE ȘI Facturi "nu foarte mari" la gaze după eliminarea plafonării. Ministrul Energiei: Scenariul de bază e eliminarea completă a plafonării prețului la gaze de la 1 aprilie. Nu anticipez o scumpire mai mare de 10%. Ce spune un furnizor de top

Presiunea asupra conducerii nu vine doar dinspre MApN, ci și dinspre instituțiile statului. Fălcoi a confirmat că Ministerul Economiei, principalul acționar al Avioane Craiova, a trimis Corpul de Control pentru a verifica modul în care au fost semnate și derulate contractele. „E treaba lor să facă acest lucru”, a spus directorul, precizând că nu caută vinovați și că „nu poate schimba trecutul”.

Avioane Craiova a fost în trecut salvată de mai multe ori de statul român prin ștergerea datoriilor și prin alocări bugetare pentru plata salariilor. 

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2460 +0.0074+0.14 %
1 USD4.5981 +0.0275+0.60 %
1 GBP6.0799 +0.0321+0.53 %
1 CHF5.6772 +0.0148+0.26 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite