Fondul suveran de investiții al Norvegiei a pierdut 164 miliarde dolari în 2022

Fondul suveran de investiții al Norvegiei, cel mai mare din lume, a anunțat că a înregistrat o pierdere de 1.637 miliarde de coroane norvegiene (164 miliarde de dolari) în 2022, invocând volatilitatea piețelor, transmite agenția AFP.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Fondul suveran de investiții al Norvegiei a pierdut 164 miliarde dolari în 2022

Fondul suveran de investiții al Norvegiei, cel mai mare din lume, a anunțat că a înregistrat o pierdere de 1.637 miliarde de coroane norvegiene (164 miliarde de dolari) în 2022, invocând volatilitatea piețelor, transmite agenția AFP.

„Piața a fost afectată de războiul din Europa, de inflația ridicată și de creșterea ratelor dobânzilor … Toate sectoarele de pe piața de acțiuni au avut randamente negative, cu excepția energiei”, a declarat într-un comunicat Nicolai Tangen, CEO Nicolai Tangen al Norges Bank Investment Management, care administrează fondul, scrie G4Media.ro

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2461 +0.00010.00 %
1 USD4.6227 +0.0246+0.54 %
1 GBP6.0934 +0.0135+0.22 %
1 CHF5.6936 +0.0164+0.29 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite