Trump nu retrage militarii americani din Germania. Îi mută în Polonia

Trump ia în calcul mutarea a 5.000 de militari americani din Germania în Polonia, după ce administrația sa a anunțat retragerea aceluiași număr de soldați din Germania, pe fondul tensiunilor tot mai mari dintre Washington și Berlin legate de războiul din Iran.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Trump nu retrage militarii americani din Germania. Îi mută în Polonia

Întrebat pe 8 mai despre această posibilitate, președintele american Donald Trump a spus că relocarea este „posibilă”, invocând relația foarte bună cu noul președinte polonez Karol Nawrocki.

„Polonia și-ar dori asta. Avem o relație excelentă cu Polonia. Am o relație excelentă cu președintele. Este un mare luptător, este un tip grozav, îmi place foarte mult, așa că este posibil. S-ar putea”, a declarat Trump, citat de Kyiv Independent.

Documente desecretizate despre OZN-uri, publicate de Pentagon CITEȘTE ȘI Documente desecretizate despre OZN-uri, publicate de Pentagon

Comentariile vin la o săptămână după ce Pentagonul a anunțat, pe 1 mai, retragerea a aproximativ 5.000 de militari americani din Germania, proces care ar urma să se desfășoare în următoarele șase până la 12 luni.

Trump amenințase anterior cu această decizie după ce cancelarul german Friedrich Merz a criticat modul în care Washingtonul gestionează conflictul cu Iranul.

„O întreagă națiune este umilită de conducerea iraniană, în special de așa-numiții Gardieni ai Revoluției. Sper ca acest lucru să se încheie cât mai repede posibil”, a spus Merz, iar Trump a reacționat numindu-l „total ineficient”.

Reducerea ar readuce nivelul trupelor americane din Europa la nivelul de dinainte de 2022, când fostul președinte Joe Biden a suplimentat prezența militară după invazia Rusiei în Ucraina.

Dispare obligația prezentării la Poliție în 24 de ore pentru mașina avariată, dacă era parcată și fără șofer CITEȘTE ȘI Dispare obligația prezentării la Poliție în 24 de ore pentru mașina avariată, dacă era parcată și fără șofer

Karol Nawrocki a declarat recent că Polonia este pregătită pentru o prezență militară americană mai mare. „Avem deja infrastructura necesară, iar în interesul Poloniei, Lituaniei și al statelor baltice este ca aici să fie staționați cât mai mulți militari americani”, a spus liderul polonez.

În schimb, premierul polonez Donald Tusk a avertizat că retragerea trupelor din Germania arată „o tendință dezastruoasă” în relațiile transatlantice.

Germania găzduiește în prezent cea mai mare prezență militară americană din Europa, cu aproximativ 35.000 de militari activi, fiind principalul centru logistic și de instruire al SUA pe continent.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2460 +0.0074+0.14 %
1 USD4.5981 +0.0275+0.60 %
1 GBP6.0799 +0.0321+0.53 %
1 CHF5.6772 +0.0148+0.26 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite