Polonia dorește relații diplomatice cât mai strânse cu Regatul Unit, concentrându-se pe apărarea împotriva Rusiei, a declarat miercuri premierul polonez Donald Tusk înainte de a pleca la Londra.
Deși Marea Britanie și Polonia sunt deja aliați apropiați, premierul britanic Keir Starmer a declarat într-un comunicat că „provocările cu care se confruntă Europa în prezent necesită un parteneriat și mai puternic”, scrie News.ro.
Continentul a fost supus presiunilor din partea administrației președintelui american Donald Trump pentru a-și asuma o responsabilitate mai mare pentru propria apărare. Ambele țări sunt, de asemenea, aliați cheie ai Ucrainei în războiul acesteia cu Rusia.
„Ambele părți subliniază că Rusia reprezintă o amenințare strategică - și una pe termen lung - pentru Polonia, pentru Marea Britanie, pentru NATO și, prin urmare, cooperarea noastră ar trebui să se concentreze pe asigurarea securității Poloniei și a altor țări împotriva amenințării ruse”, a declarat Tusk reporterilor miercuri.
Premierul polonez a spus anterior că, dincolo de apărare, o parte semnificativă a tratatului se concentrează pe securitatea cibernetică. Polonia afirmă că rolul său de centru de ajutor militar pentru Ucraina a transformat-o într-o țintă cheie pentru spionajul rus, atacurile cibernetice și dezinformare.
Acordul cu Polonia este parte a eforturilor prim-ministrului Keir Starmer de a consolida relațiile cu restul Europei. El va îmbunătăți securitatea frontierelor, va combate crima organizată și va aprofunda cooperarea în domeniul apărării cu Uniunea Europeană, se arată într-un comunicat al guvernului britanic.
GERMANIA ȘI FRANȚA INTRĂ ÎN ECUAȚIA DE APĂRARE
Cel mai recent acord de apărare cu un stat membru al UE, care urmează acordurilor similare cu Franța și Germania, subliniază eforturile lui Starmer de a repara daunele provocate de Brexit în urmă cu aproape 10 ani și de a răspunde apelurilor președintelui american Donald Trump ca Europa să-și asume mai multă responsabilitate pentru apărarea continentului.
„Provocările cu care se confruntă Europa în prezent necesită un parteneriat și mai puternic”, a declarat Starmer într-un comunicat.
„Acest tratat reprezintă cel mai mare pas înainte în relația noastră de apărare și securitate cu Polonia dintr-o generație, permițându-ne să facem față amenințărilor moderne la adresa securității, care pot fi mai puțin vizibile, dar nu mai puțin periculoase”, spune șeful guvernului britanic.
Marea Britanie a declarat că acordul va permite celor două națiuni să-și combine experiența și capacitatea industrială pentru a conduce dezvoltarea și producția de arme complexe de nouă generație, inclusiv consolidarea sistemelor de apărare aeriană și antirachetă.
Acordul cu Polonia este cel mai recent acord bilateral de apărare pe care Marea Britanie l-a urmărit sub conducerea lui Starmer, care a avut mai mult succes pe scena internațională decât pe cea internă, unde rivalii îi pândesc și ar putea declanșa o luptă pentru conducere.
După ce administrația Trump a cerut Europei să facă mai mult pentru a se proteja, punând sub semnul întrebării alianța militară NATO, atât Marea Britanie, cât și Polonia au căutat să încheie acorduri de apărare cu alte țări.
Anul trecut, Marea Britanie și Franța au convenit să-și consolideze relațiile în domeniul apărării, inclusiv să-și întărească cooperarea în ceea ce privește arsenalele nucleare, iar Starmer a semnat, de asemenea, un tratat pentru aprofundarea legăturilor cu Germania.
Polonia a semnat un tratat de apărare cu Franța în 2025, consolidând cooperarea în domeniul apărării, și lucrează la un tratat similar cu Germania.















