'Este un pas înainte în consolidarea capacității de descurajare și apărare a NATO în Marele Nord și în regiunea arctică', a afirmat într-un comunicat Hakkanen, a cărui țară a aderat la Alianța Nord-Atlantică în aprilie 2023, după decenii de neutralitate militară, ca o consecință a invaziei ruse în Ucraina.
Acest centru de comandă, cu mandat permanent, situat aproape de Cercul polar arctic, va avea 'câteva zeci' de militari din diferite țări aliate, iar activitățile sale vor contribui la îmbunătățirea pregătirii defensive și a interoperabilității trupelor aliate, potrivit ministrului finlandez.
'Activitățile grupului de luptă FLF în Finlanda se vor concentra în nordul țării, în principal în Rovaniemi și Sodankyla. Luând în considerare sinergiile și capacitatea de a sprijini activitățile, Rovaniemi este cel mai bun amplasament pentru acest centru de comandă', a menționat Hakkanen, potrivit Agerpres.
La comanda FLF din Finlanda se va afla Suedia, ultima țară care a aderat la Alianța Nord-Atlantică acum doi ani, iar în cadrul acestor forțe vor participa celelalte țări nordice (Danemarca, Norvegia și Islanda), precum și Regatul Unit și Franța.
Militari din aceste țări se vor deplasa în Finlanda pentru manevre militare împreună cu forțele finlandeze și 'conform cerințelor situației de securitate'.
În cazul înrăutățirii situației în materie de securitate în regiune, prezența trupelor aliate ar putea fi extinsă până la dimensiunea unei brigăzi (între 3.000 și 5.000 de soldați).
Pe lângă acest nou centru de comandă, Finlanda dispune de un subcomandament terestru al NATO pentru nordul Europei, situat în orașul Mikkeli, la doar 100 de kilometri de frontiera cu Rusia.
Polonia vrea să dețină arme nucleare
Temându-se de agresivitatea Rusiei, președintele polonez Karol Nawrocki consideră că țara sa ar trebui să înceapă să dezvolte apărarea nucleară.
Într-un interviu acordat televiziunii Polsat, Nawrocki s-a descris ca fiind „un mare susținător al aderării Poloniei la proiectul nuclear” și a susținut că țara ar trebui să își dezvolte strategia de securitate „bazată pe potențialul nuclear”.
El a adăugat: „Această cale, cu respectarea tuturor reglementărilor internaționale, este calea pe care ar trebui să o urmăm. ... Trebuie să lucrăm în acest sens, pentru a putea începe lucrările. Suntem o țară situată chiar la granița unui conflict armat. Atitudinea agresivă și imperialistă a Rusiei față de Polonia este binecunoscută”, scrie News.ro.
Comentariile sale vin pe fondul unei dezbateri tot mai intense în mai multe țări europene cu privire la dezvoltarea propriilor arme nucleare, în contextul amenințărilor crescânde din partea Moscovei și al erodării încrederii în Statele Unite.
Prim-ministrul Letoniei, Evika Siliņa, de exemplu, a declarat la Conferința de securitate de la München din acest weekend că „descurajarea nucleară poate oferi noi oportunități”.
Între timp, cancelarul german Friedrich Merz a declarat că sunt în curs discuții cu Franța despre un mijloc de descurajare european.
Întrebat cum ar putea reacționa Moscova la un program polonez de arme nucleare, Nawrocki a fost disprețuitor: „Rusia poate reacționa agresiv la orice”, a spus el.
Ideea nu este nouă
Anul trecut, premierul polonez Donald Tusk. spunea că Polonia trebuie să se gândească la achiziționarea de arme nucleare, dincolo de a fi deschisă să exploreze modul în care armele atomice franceze pot proteja întregul continent.
Și fostul președinte Andrzej Duda a cerut americanilor anul trecut să aducă arme nucleare în Polonia.
Regimul comunist polonez a găzduit focoase nucleare sovietice în timpul războiului rece, dar stocarea unor astfel de arme din nou aproape de granițele Rusiei – de data aceasta sub controlul SUA – ar fi privită ca o amenințare gravă de către Kremlin.
Stimulată atacul rusesc asupra Ucrainei, Polonia cheltuiește în prezent o proporție mai mare din PIB pentru apărare decât orice alt membru NATO, inclusiv Statele Unite.
În acest moment, SUA au în Europa în jur de 100 de bombe nucleare ce pot fi lansate din diverse avioane deținute de aliații europeni, inclusiv F-35. Armele nucleare sunt stocate în Italia, Germania, Olanda, Turcia și Marea Britanie.
















