Cauza problemei din sistemele de plată nu a fost imediat clară, însă cumpărătorii și comercianții au declarat că au întâmpinat dificultăți cu Sberbank, cea mai mare bancă din țară, precum și cu plățile realizate prin coduri QR.
Banca Centrală de la Moscova nu a răspuns unei solicitări de comentarii din partea Reuters. Sberbank a declarat că problemele au fost rezolvate, dar nu a oferit detalii despre cauzele acestora, scrie Hotnews.ro
Reporterii Reuters au relatat că magazinele și benzinăriile le-au cerut clienților să plătească în numerar timp de aproximativ o oră vineri, invocând o problemă a sistemelor de plată.
Agenția TASS a statului rus a transmis că turnicheții metroului din Moscova au permis, la un moment dat, accesul gratuit. O grădină zoologică din Belgorod a anunțat că sistemele de plată cu cardul nu funcționează și le-a cerut vizitatorilor să plătească în numerar.
Moscova și regiunea înconjurătoare au o populație de 22 de milioane de locuitori.
Încetarea procesării plăților înseamnă că rușii nu mai pot să realizeze microtranzacții sau să-și îndoiască abonamentele, ceea ce, eventual, se va concretiza în imposibilitatea folosirii aplicațiilor și serviciilor care nu sunt gratuite. Singura scăpare o reprezintă fondurile depuse anterior în Apple Account. Acestea vor putea fi folosite până se vor epuiza pentru achiziții noi și prelungirea abonamentelor.
















