"Se pare că da (să ne așteptăm la scumpirea pâinii și a produselor de panificație n.r.), pentru că, din păcate, Guvernul văd că nu s-a gândit la industria alimentară și este foarte grav ceea ce se întâmplă. (...)
Noi suntem cei care băgăm mâna în buzunarul cetățeanului. Noi avem 15-20% ponderea cheltuielilor energetice în total preț de cost și atunci nu putem susține treaba aceasta mult timp.
Noi deja contabilizăm plusurile de costuri care au apărut și foarte curând o să trebuiască să ieșim să facem ce trebuie, adică să ne punem de acord. Până la sfârșitul lunii, cred, maxim", a precizat Aurel Popescu.
Potrivit liderului patronatului din industria morăritului și panificației, scumpirea pâinii este posibilă cu un procent de "o cifră", însă mărirea ar putea fi și mai mare dacă se va ajunge ca litrul de motorină să se vândă cu prețuri în intervalul de 12-15 lei, scrie Agerpres.
"În momentul de față cred că este cu o cifră, dar dacă se preconizează ce se spune, că e 12 - 15 lei litrul de motorină, se schimbă datele problemei și nu vreau să arunc în aer nu știu ce", a menționat Aurel Popescu.
Ultima scumpire a pânii, atunci cu 50 de bani, a fost anunțată în vară, după majorarea accizelor la benzină și motorină.
Pentru a limita impactul asupra consumatorilor, Rompan a propus Guvernului mai multe măsuri, printre care reducerea accizelor și a TVA pentru combustibil, accesul industriei alimentare la energie la preț de producător și acordarea de scheme de sprijin similare celor destinate altor sectoare.
"Este foarte simplu. Noi i-am propus Guvernului trei modalități: unu să reducă acciza și taxa pe valoarea adăugată pentru combustibil și se întâmpla la toată lumea și era toată lumea cât de cât liniștită.
A doua variantă, să fim cu furnizori care sunt și producători de energie, cum este Hidroelectrica, Nuclearelectrica și de gaze, cum e Romgazul. Și atunci, dacă am avea prețul de producător, poate reușim să ținem pe loc și prețurile la alimente.
Și a treia variantă, este clar că trebuie redus prețul la pompă și așa cum se dau tichete pentru agricultori, cum se dau pentru transportatori, se pot da și pentru industria alimentară", a mai detaliat președintele Rompan.
FOTO Motorina a doborât pragul psihologic de preț pe litru
Motorina, deocamdată cea premium, a depășit pragul de 10 lei/l în toate stațiile OMV, în urma deciziei liderului pieței distribuitoare de carburanți, OMV Petrom, de a majora în această noapte prețul diesel-ului și benzinei cu 15 bani/l, respectiv 10 bani/l, relevă datele analizate de Profit.ro.
Iar actualul preț ar putea fi unul chiar prietenos cu șoferii în condițiile în care România, ca și întreaga Europă, este importator net de motorină.
În urmă cu 2 săptămâni, deși începuse războiul din Iran, guvernanții români păreau relaxați și optimiști.
Evoluția prețului motorinei de la începutul lunii în stațiile din capitală (lei/l)
| 01.03 | 04.03 | 05.03 | 06.03 | 10.03 | 12.03 | 13.03 | 17.03 | 18.03 | 19.03 | |
| Petrom | 8,24-8,28 | 8,39-8,43 | 8,48-8,52 | 8,57-8,61 | 8,72-8,76 | 8,83-8,87 | 8,92-8,96 | 9,08-9,11 | 9,23-9,26 | 9,38-9,41 |
| Lukoil | 8,26-8,27 | 8,41-8,42 | 8,50-8,51 | 8,61-8,52 | 8,61-8,52 | 8,77-8,78 | 8,97-8,98 | 8,97-8,98 | 9,13-9,14 | 9,27-9,28 |
| Socar | 8,26-8,29 | 8,41-8,44 | 8,41-8,44 | 8,59-8,64 | 8,59-8,64 | 8,76-8,79 | 8,94-8,99 | 8,94-8,99 | 9,09-9,14 | 9,24-9,29 |
| OMV | 8,33-8,37 | 8,48-8,52 | 8,57-8,61 | 8,66-8,70 | 8,81-8,85 | 8,92-8,96 | 9,01-9,05 | 9,24 | 9,39 | 9,54 |
| Rompetrol | 8,29-8,37 | 8,48-8,52 | 8,53-8,61 | 8,62-8,70 | 8,62-8,70 | 8,79-8,87 | 8,97-9,12 | 9,08-9,24 | 9,25-9,33 | 9,33-9,41 |
| Mol | 8,32-8,37 | 8,47-8,52 | 8,56-8,61 | 8,65-8,70 | 8,65-8,70 | 8,83-8,87 | 9,01-9,05 | 9,01-9,05 | 9,16-9,20 | 9,31-9,35 |
În urma majorării de prețuri de acum, motorina premium costă 10,09-10,1 lei/l, iar benzina 9,63 lei/l în stațiile OMV din capitală.
Prețurile combustibilului diesel standard se situează în continuare sub 10 lei/l, mai exact 9,54 lei/l, în stațiile OMV însă pare o chestiune de zile până când va sparge la rândul său acest prag, înainte chiar de termenul avansat de Asociația Energia Inteligentă (AEI), care avertiza că pragul de 10 lei/l ar putea fi atins la finalul lunii martie.

La acel moment, deși începuse războiul din Iran, guvernanții români păreau totuși relaxați și optimiști.
„Acele speculații care au apărut în spațiul public cu motorina sau benzina 10 lei sunt niște minciuni sfruntate. Vreau să le dezavuez total, pentru că nu există în momentul de față niciun argument rațional, comercial, economic pentru care s-ar putea să ajungă prețul la pompă la aceste cote de 10 lei sau apropiat de 10 lei”, declara pe 2 martie ministrul Energiei, Bogdan Ivan.
Acum, în stațiile Petrom, motorina standard a ajuns la 9,38-9,41 lei/.l, iar cea premium, la 9,80-9,83 lei/l.
Benzina standard se poate cumpăra în stațiile Petrom cu 8,79-8,81 lei/l, iar cea premium, cu 9,38-9,40 lei/l.
Așa cum s-a întâmplat și marți și miercuri, celelalte companii concurente, Lukoil, Rompetrol, MOL sau Socar, vor efectua joi, după modelul liderului pieței, mișcări similare de prețuri.
Evoluția prețului benzinei de la începutul lunii în stațiile din capitală (lei/l)
| 01.03 | 04.03 | 05.03 | 06.03 | 10.03 | 12.03 | 13.03 | 17.03 | 18.03 | 19.03 | |
| Petrom | 7,93-7,98 | 8,08-8,13 | 8,17-8,22 | 8,17-8,22 | 8,27-8,32 | 8,37-8,42 | 8,46-8,51 | 8,59-8,61 | 8,69-8,71 | 8,79-8,81 |
| Lukoil | 7,92-7,97 | 8,06-8,11 | 8,16-8,21 | 8,16-8,21 | 8,16-8,21 | 8,28-8,33 | 8,45-8,50 | 8,45-8,50 | 8,57-8,62 | 8,65-8,70 |
| Socar | 7,96-7,99 | 8,11-8,14 | 8,11-8,14 | 8,20-8,24 | 8,20-8,24 | 8,31-8,39 | 8,49-8,54 | 8,49-8,54 | 8,59-8,64 | 8,69-8,74 |
| OMV | 8,02-8,07 | 8,17-8,22 | 8,26-8,31 | 8,26-8,31 | 8,36-8,41 | 8,46-8,51 | 8,55-8,60 | 8,72 | 8,82 | 8,92 |
| Rompetrol | 7,96-8,07 | 8,11-8,22 | 8,20-8,31 | 8,20-8,31 | 8,20-8,31 | 8,31-8,42 | 8,51-8,70 | 8,62-8,76 | 8,71-8,82 | 8,79-8,90 |
| Mol | 8,01-8,07 | 8,16-8,22 | 8,25-8,31 | 8,25-8,31 | 8,25-8,31 | 8,37-8,42 | 8,55-8,60 | 8,55-8,60 | 8,65-8,70 | 8,75-8,80 |
De la începutul războiului din Iran, motorina standard s-a scumpit cu 1,14 lei/l sau 13,8% în stațiile Petrom și cu aproximativ 1,20 lei/l sau 14,5% în stațiile premium OMV.
România își acoperă în proporție de peste o treime consumul intern de diesel din importuri.
Cum România este exportator net de benzină, în cazul acesteia scumpirile au fost mai reduse, de 0,85 lei/l sau 10.7% în stațiile Petrom și de 0,88 lei/l sau 11% în cele premium OMV.
Scumpirile din România au fost însă sub cele din vestul Europei, unde, încă din urmă cu o săptămână, se înregistrau majorări de prețuri și de 20%, cum e cazul Germaniei.
Guvernul și ministrul Energiei au anunțat în repetate rânduri că sunt pregătiți să intervină pentru a stopa majorările de prețuri.
Numai că, cel puțin în cazul motorinei, România fiind importator net, orice intervenție administrativă nefiscală a statului pe prețuri va conduce inevitabil la penurie de combustibil diesel pe piața internă.
Singurele variante pe care guvernul român le are la dispoziție par a fi reducerea fiscalității (accizelor/TVA) sau o negociere cu companiile distribuitoare prin care să subvenționeze integral sau parțial prețurile, după modelul adoptat pe timpul pandemiei Covid.
În plus, Rafinăria Petrobrazi a OMV Petrom, singura unitate de profil care mai funcționează în prezent în România, își va reduce temporar producția de carburanți din cauza unor lucrări de mentenanță programate.
Guvernul a majorat cu 20 de bani, de la 1 aprilie, suma pe care o compensează din acciza la motorina achiziționată de către transportatori, ajungând astfel la 85 de bani pe litru.
La începutul anului, petrolul Brent costa cam 60-61 dolari/baril, în prezent el fiind cotat la poeste 100 diolari/baril.
Strâmtoarea Ormuz este o cale de transport pentru peste 20% din petrolul mondial.
Economiștii ING consideră că blocarea unui «gât» prin care trec anual 20 de milioane de barili de petrol ar produce „un șoc al ofertei de proporții istorice, petrolul putând ajunge la un preț de 100-140 de dolari/baril.
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare: Ne îngrijorează situația
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a reacționat după noile majorări ale prețurilor benzinei și motorinei spunând că sunt „creșteri spectaculoase” și că Guvernul trebuie să ia măsuri, „mai ales în privința faptului că stocurile pe care le au producătorii și distribuitorii la dispoziție astăzi sunt stocuri achiziționate în trecut”.
Nazare a dat asigurări că se va interveni, spunând că Ministerul Finanțelor a transmis Guvernului o analiză legată de măsurile care ar trebui luate pentru a contracara creșterile la pompă:
„Într-adevăr, sunt creșteri spectaculoase. Ne îngrijorează situația, mai ales în privința faptului că stocurile pe care le au producătorii și distribuitorii la dispoziție astăzi sunt stocuri achiziționate în trecut și ca atare, dacă îmi permiteți, toate agențiile și toate instituțiile care au în atribuții monitorizarea și controlul acestei situații într-un context de criză pe piața combustibililor, trebuie să acționeze în acest sens. Ca atare, analiza noastră, analiza Ministerului Finanțelor, a fost transmisă la Guvern. Sunt convins că în următoarele zile se va lua o decizie în această privință”.

















