Serviciul video Netflix a lansat marți primul show interactiv pentru copii, ”Puss in Book”, care le permite privitorilor să aleagă narațiunea, informează Variety.
“Puss in Book: Trapped in an Epic Tale” îl are în prim-plan pe Puss, personaj celebru din seria filmelor animate ”Shrek”. În acest show, Puss este prins într-o carte de povești. Pentru a scăpa, trebuie să treacă prin mai multe încercări, scrie News.ro.
”Am o fiică în vârstă de 6 ani, care vorbește cu astfel de programe tot timpul”, a declarat regizoarea și inițiatoarea proiectului, Carla Engelbrecht Fisher într-un interviu acordat Variety.
 
 În timp ce programe ca ”Dora the Explorer” și “Blue’s Clues” încurajează privitorii să strige răspunsul la diverse întrebări, ele nu permit practic copiilor să interacționeze. ”Este o conversație falsă”.
Din acest motiv, Fisher a decis să încerce să creeze un show de televiziune interactiv cu narațiune ramificată.
În plus, Netflix se pregătește să lanseze “Buddy Thunderstruck: The Maybe Pile”, pe 14 iulie, iar anul viitor, al treilea show interactiv, “Stretch Armstrong: The Breakout”.


















 
															 																											 
															 														 
															 																											 
															 																											 
															 																											 
										
																											 
										
																											 
										
																											 
										
																											 
										
																											 
										
																											 
										
																											 
										
																											 
					 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			