Tranzacție surpriză în România: Unul dintre marile grupuri tech din Polonia intră pe piața locală - Operațiune finalizată

Euvic Group, printre cele mai importante grupuri de tehnologie din Polonia, a intrat în România, în urma achiziției unui pachet de 51% din acțiunile Yalos Software Labs de la fondatorul Radu Laurențiu Ialovoi.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Tranzacție surpriză în România: Unul dintre marile grupuri tech din Polonia intră pe piața locală - Operațiune finalizată

Tranzacția, anunțată în prima parte a anului, a fost finalizată acum.

Înainte de a fi prezentată aici, informația a fost anunțată cu mult înainte pe Profit Insider

Inițial, părțile preconizau finalizarea operațiunii în luna martie.

Conform acordului, Euvic are opțiunea de a cumpăra restul acțiunilor la compania românească.

Microsoft vine cu noi concedieri. Mii de angajați afectați, inclusiv la Xbox CITEȘTE ȘI Microsoft vine cu noi concedieri. Mii de angajați afectați, inclusiv la Xbox

Yalos Software Labs își va schimba denumirea în Euvic România în urma tranzacției.

Yalos Labs a fost fondată în 2010. Compania, cu sediul la București și un efectiv mediu de 44 angajați în 2025, este specializată în dezvoltarea de software la comandă, externalizând activități pentru companii din Europa de Vest.

Anul trecut, Yalos Labs a obținut afaceri de 14,03 milioane de lei, în scădere ușoară de la 14,08 milioane de lei în 2024.

Profitul net a crescut de la 2,43 milioane de lei la 2,94 milioane de lei, pe fondul cheltuielilor mai mici.

Tranzacție: Schneider Electric cumpără Cognite, companie de inteligență artificială, pentru 3,1 miliarde de dolari CITEȘTE ȘI Tranzacție: Schneider Electric cumpără Cognite, companie de inteligență artificială, pentru 3,1 miliarde de dolari

Înființată în 2005, Euvic a crescut de la o firmă IT cu 8 angajați din Gliwice, sudul Poloniei, la un grup de peste 30 de companii în Europa, SUA și Orientul Mijlociu.

Grupul a obținut afaceri de aproape 558 milioane de dolari în 2024, cu peste 6.300 de angajați.

În ianuarie, Euvic a finalizat preluarea inversă a companiei poloneze EO Networks, listată pe piața alternativă NewConnect a bursei de la Varșovia. În urma operațiunii, Euvic a debutat la tranzacționare cu o capitalizare de piață de aproximativ 800 de milioane de zloți (191 milioane de euro).

Principalii acționari ai Euvic sunt fondatorii Wojciech Wolny și Wojciech Kosiński, care dețin împreună o participație de aproximativ 35%.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2409 -0.0029-0.06 %
1 USD4.6023 +0.0013+0.03 %
1 GBP6.0966 +0.0069+0.11 %
1 CHF5.6790 -0.0038-0.07 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite