Huawei a intentat un nou proces împotriva Samsung Electronics, în China

Huawei Technologies a intentat un nou proces împotriva Samsung Electronics, în China, acuzând compania sud-coreeană de încălcarea unor brevete pentru smartphone-uri, relatează Reuters.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Huawei a intentat un nou proces împotriva Samsung Electronics, în China

Huawei Technologies a intentat un nou proces împotriva Samsung Electronics, în China, acuzând compania sud-coreeană de încălcarea unor brevete pentru smartphone-uri, relatează Reuters.

Un purtător de cuvânt al unui tribunal din Quanzhou a confirmat că procesul a fost aprobat recent de curte, dar nu a oferit detalii, precum solicitările Huawei, scrie News.ro.

În luna mai, Huawei a anunțat că a dat în judecată Samsung în Statele Unite și China, solicitând compensații pentru utilizarea neautorizată a tehnologiei de comunicare celulară de a patra generație, a sistemelor de operare și a softului pentru interfețele utilizatorilor, în telefoanele Samsung.

Anul trecut, compania chineză Xiaomi a fost obligată să oprească pentru scurt timp vânzările în India, după o plângere de încălcare a brevetelor din partea producătorului de echipamente Ericsson.

Un purtător de cuvânt al Samsung a declarat că producătorul sud-coreean de telefoane va analiza cu atenția plângerea și va lua măsurile potrivite pentru a-și proteja interesele.

Reprezentanții Huawei nu au putut fi contactați pentru comentarii.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2456 +0.0117+0.22 %
1 USD4.6014 +0.0213+0.47 %
1 GBP6.1572 +0.0260+0.42 %
1 CHF5.6669 +0.0086+0.15 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite