Elon Musk nu este încântat de acordul pe inteligență artificială dintre Apple și Google

Cel mai bogat on din lume a reacționat negativ la vestea că tehnologia și infrastructura Google vor sta la baza eforturilor Apple pe zona de inteligență artificială.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Elon Musk nu este încântat de acordul pe inteligență artificială dintre Apple și Google

La puțin timp după ce Apple și Google au anunțat noul parteneriat, Elon Musk a oferit o replică sub forma unei postări pe propria platformă de socializare X, fostă Twitter.

„Pare o concentrare nerezonabilă de putere pentru Google, având în vedere că au și Android și Chrome”, spune Elon Musk, care deține una dintre cele mai mari companii de inteligență artificială, xAI.

Google lansează o platformă pentru agenții de shopping CITEȘTE ȘI Google lansează o platformă pentru agenții de shopping

Noul parteneriat pe mai mulți ani dintre cei doi giganți va face ca suita Apple Intelligence, nu doar Siri, să de bazeze pe tehnologia Google.

În prezent, Apple are un acord cu OpenAI pentru ca funcțiile de inteligență artificială care nu pot fi realizate cu Siri să fie preluate de ChatGPT.

Elon Musk a dat în judecată Apple și OpenAI pentru acest parteneriat, argumentând că, din cauza acestuia, alte aplicații de AI nu pot ajunge mai sus în topurile App Store.

Iranul blochează și internetul prin satelit CITEȘTE ȘI Iranul blochează și internetul prin satelit

Argumentația lui Musk era falsă, pentru că Gemini a reușit să detroneze ChatGPT pentru o vreme.

Acum, că tehnologia OpenAI va fi înlocuită cu cea dezvoltată de Google pe dispozitivele Apple, Elon Musk pare să pună tunurile de Google.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0943 +0.0007+0.01 %
1 USD4.3411 -0.0161-0.37 %
1 GBP5.8734 +0.0146+0.25 %
1 CHF5.4922 +0.0025+0.05 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Cotidianul.ro
Playtech.ro
Cele mai citite