ANUNȚ Eroarea umană care a permis furtul de date de la Camera Deputaților

Ministrul Digitalizării, Bogdan Ivan, a dezvăluit vineri care a fost eroarea umană care a permis breșa de date din rețeaua IT a Camerei Deputaților, în care hackerii au furat inclusiv copie dupa cartea de identitate a premierului Ciolacu. „A fost o eroare umană: un angajat care în perioada pandemiei lucra remote a folosit un laptop personal care a fost conectat la un moment dat la reteaua IT a Camerei Deputaților”, a declarat ministrul.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
ANUNȚ Eroarea umană care a permis furtul de date de la Camera Deputaților

Ministrul Digitalizării, Bogdan Ivan, a dezvăluit care a fost eroarea umană care a permis breșa de date din rețeaua IT a Camerei Deputaților, în care hackerii au furat inclusiv o copie după cartea de identitate a premierului Ciolacu.

„A fost o eroare umană: un angajat care în perioada pandemiei lucra remote a folosit un laptop personal care a fost conectat la un moment dat la rețeaua IT a Camerei Deputaților”, a declarat ministrul, potrivit Hotnews.ro.

VIDEO BNR arată cum au fost modificate discursurile lui Mugur Isărescu în postările Deepfake. Explicații depre instrumentul politicii monetare, transformate în invitație la investiții pe o platformă inexistentă CITEȘTE ȘI VIDEO BNR arată cum au fost modificate discursurile lui Mugur Isărescu în postările Deepfake. Explicații depre instrumentul politicii monetare, transformate în invitație la investiții pe o platformă inexistentă

În atacul cibernetic de la Camera Deputaților s-au furat 316 documente, inclusiv copii ale actelor de identitate ale parlamentarilor.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0963 +0.0047+0.09 %
1 USD4.3898 +0.0246+0.56 %
1 GBP5.8842 +0.0180+0.31 %
1 CHF5.4805 +0.0101+0.18 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
APARTAMENT 2 CAMERE - FLOREASCA - GRADINA INTERIOARA - COMISION 0%
  • {literal}{/literal} dormitor
  • {literal}{/literal} baie

De vânzare
216.408 €
Cele mai citite