Profitul Nuclearelectrica a crescut cu 73% în primul trimestru. Dispariția suprataxării și scumpirea energiei au compensat scăderea producției și implicit a volumului vândut

Compania de stat Nuclearelectrica (SNN), operatorul centralei nucleare de la Cernavodă, controlată de Ministerul Energiei, cu peste 82% din acțiuni, a raportat pe primul trimestru al anului un profit net de 887,8 milioane lei, cu 72,8% mai mare decât cel consemnat în perioada similară din 2025.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Profitul Nuclearelectrica a crescut cu 73% în primul trimestru. Dispariția suprataxării și scumpirea energiei au compensat scăderea producției și implicit a volumului vândut

Veniturile din exploatare au avansat cu 8,3%, la 1,613 miliarde lei, în timp ce cheltuielile din exploatare, plus depreciere și amortizare, s-au majorat cu numai 7,1%, la 663,449 milioane lei.

Mai important, în T1 2026, SNN nu a mai avut de plătit supraimpozitarea specifică impusă anterior producătorilor de energie, prin contribuția la Fondul de Tranziție Energetică, taxă care, în primele 3 luni din 2025, i-a generat o cheltuială de 340,662 milioane lei.

Soluție pentru Copos pe Tâmpa: Accesul pe Tâmpa va fi permis strict în situații de excepție, bine definite, care vor fi monitorizate CITEȘTE ȘI Soluție pentru Copos pe Tâmpa: Accesul pe Tâmpa va fi permis strict în situații de excepție, bine definite, care vor fi monitorizate

În același timp, producția de energie a centralei Cernavodă a scăzut cu 3,2%, la 2,635 milioane MWh, volumul de vânzări de electricitate reducându-se cu același procent, la circa 2,64 milioane MWh.

Prețul mediu ponderat cu care Nuclearelectrica a vândut energie pe piețele angro de profil (cu excepția celei de echilibrare) în primul trimestru din 2026 a fost de 597,67 lei/MWh, cu 13,4% mai mare comparativ cu cel aferent perioadei ianuarie-martie 2025.

ULTIMA ORĂ Comisia Europeană a semnat cu România acordul de împrumut pentru programul SAFE. Vin aproape 17 miliarde de euro pentru apărare și infrastructură strategică. România este al 4-lea stat care semnează acordul CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Comisia Europeană a semnat cu România acordul de împrumut pentru programul SAFE. Vin aproape 17 miliarde de euro pentru apărare și infrastructură strategică. România este al 4-lea stat care semnează acordul

80,58% din vânzări au fost efectuate prin contracte bilaterale, față de aproape 90% în T1 2025, prețul mediu pe acest segment principal crescând cu 14,3%, la 582,82 lei/MWh.

SNN a realizat investiții de 537,74 milioane lei în T1 2026 (față de 475,08 milioane lei în primul trimestru din 2025), gradul de realizare a programului aprobat îmbunătățindu-se ușor, de la 14,14% la 15,72%.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2460 +0.0074+0.14 %
1 USD4.5981 +0.0275+0.60 %
1 GBP6.0799 +0.0321+0.53 %
1 CHF5.6772 +0.0148+0.26 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite