Ministrul Energiei: pământuri rare extrase din Groenlanda sunt aduse la Feldioara, în România. Sunt destinate industriei aerospațiale, inclusiv SpaceX, compania lui Elon Musk

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, afirmă că are un protocol de cooperare cu o companie extrem de importantă din SUA, cotată la câteva miliarde de dolari, prin care pământuri rare extrase din Groenlanda sunt aduse la Feldioara, în România, sunt rafinate și în această formă punem bazele primului proiect integrat de extracție, rafinare și consum, pentru că acele materiale rare vor fi destinate industriei aerospațiale, inclusiv SpaceX, compania lui Elon Musk
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Ministrul Energiei: pământuri rare extrase din Groenlanda sunt aduse la Feldioara, în România. Sunt destinate industriei aerospațiale, inclusiv SpaceX, compania lui Elon Musk

”Cea mai mare provocare în materie de pământuri rare și materiale rare este rafinarea lor. Astăzi, Asia deține peste 80% din capacitățile de rafinare a pământurilor rare la nivel mondial. Iar eu pot să vă spun ceea ce am făcut eu în ultimele șase luni de zile, împreună cu o companie extrem de importantă din Statele Unite ale Americii, cotată la câteva miliarde de dolari, un protocol de cooperare prin care pământuri rare extrase din Groenlanda sunt aduse la Feldioara, în România, sunt rafinate și în această formă punem bazele primului proiect integrat de extracție, rafinare și consum.

Acele materiale rare vor fi destinate industriei aerospațiale, inclusiv SpaceX, compania lui Elon Musk din Statele Unite ale Americii, este singurul din emisfera occidentală la nivel mondial, iar acest lucru arată că România chiar are potențialitatea asta pentru că noi avem o istorie extrem de importantă în materie de procesare a materialelor radioactive”, a declarat Bogdan Ivan, la Digi 24.

Trump aplică o nouă lovitură luptei împotriva schimbărilor climatice VIDEO CITEȘTE ȘI Trump aplică o nouă lovitură luptei împotriva schimbărilor climatice VIDEO

El a spus că este vorba despre un parteneriat comercial cu o companie din SUA, care este listată pe bursa NASDAQ, care are un contract de concesiune de mină din Groenlanda.

Întrebat despre valoarea acestui ”deal”, Ivan a replicat: ”Aș vorbi mult să spun nelimitat, dar depinde foarte mult cât de rapid ne vom mișca. Noi putem să lucrăm până la 3 miliarde de euro în următorii zece ani acolo”.

”Și repet, odată ce reușim să facem prima rafinărie cu tot ciclul integrat de extracție, rafinare, consum în emisfera occidentală, ne putem dezvolta pe orizontal pentru că toate companiile mari de high tech își vor dori și vor avea un avantaj economic dacă vor veni în România și vor procesa toate aceste pământuri rare aproape de zona de rafinărie”, a explicat ministrul Energiei.

Întrebat ce resurse de metale rare are România, el a invocat experiența ca fost ministru al Economiei.

”Nu e în portofoliu meu, dar pot să vă spun din experiența anterioară de la Ministerul Economiei, grafitul e unul  extrem de important. România are astăzi 16 din cele 32 de elemente critice, considerate critice la nivel european, care se găsesc doar în țara noastră și maxim încă într-o țară membră UE, ceea ce ne poziționează pe primul loc în materie de resurse de subsol, pământuri rare și materiale rare. Deci jumătate din ce are nevoie Europa avem aici”, a punctat Ivan.

\ CITEȘTE ȘI "Noile Drumuri ale Mătăsii": China elimină taxele vamale pentru Africa

El a adăugat că România este ”obligată” să facă o industrie pentru aceste resurse.

”Pot să vă spun că atunci când eram la Ministerul Economiei am avut 3 proiecte pe care le-am câștigat la Comisia Europeană în valoare de 600 de milioane de euro care au fost considerate strategice la nivel european.

Cea de prelucrare a Verde Magnesium în județul Bihor la Băița, cea de prelucare și rafinare a cuprului în județul Hunedoara și cea de grafit din care să facem grafen în județul Gorj. Deci, eu personal trei proiecte de 600 de milioane de euro le-am inclus pe lista celor strategice la nivel european și care este evident colegii mei care sunt acum în acest minister continuă”, a subliniat el.

Fabrica de Prelucrare a Concentratelor de Uraniu (FPCU) Feldioara, deținută de compania de stat Nuclearelectrica, operatorul centralei nucleare de la Cernavodă, și producătorul de metale rare Critical Metals (CRML), listat la New York, vor forma un joint venture în vederea construirii și operării unei fabrici în România pentru procesarea pământurilor rare, a fost anunțat anterior.

Compania Critical Metals Corp. este prezentată în spațiul public ca avându-l în spate pe omul de afaceri român Frank Timiș.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2460 +0.0074+0.14 %
1 USD4.5981 +0.0275+0.60 %
1 GBP6.0799 +0.0321+0.53 %
1 CHF5.6772 +0.0148+0.26 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite