"MOMENT ISTORIC: SE RIDICĂ PRIMELE GRINZI DE PE AUTOSTRADA UNIRII A8!!! Turcii de la Nurol încep în forță noul an și au demarat ridicarea primelor grinzii la structurile de pe lotul Tg-Mureș-Miercurea Nirajului al Autostrăzii Unirii A8.
Astăzi sunt programate a fi ridicate primele 7 grinzi din totalul de 88 grinzi mari produse în șantier, la care se vor mai adaugă alte aproximativ 50 produse în fabrică.
În ciuda frigului și a condițiilor nefavorabile de iarnă, pe acest lot sunt mobilizați aproximativ 250 angajați și câteva sute de echipamente tehnice și de logistică, iar din informațiile noastre obținute de pe platforma ROGOP plățile au fost efectuate integral la finalul anului trecut", este transmis.
Constructorul turc Nurol Insaat - Anonim Sirketi are peste 700 de muncitori la tronsonul Târgu Mureș - Miercurea Nirajului din Autostrada Unirii - A8, era anunțat la finele anului trecut.
Potrivit CNAIR, pe traseul acestei secțiuni de 22 kilometri, plus legătura la Autostrada Transilvania - A3 de 2,4 kilometri, se va construi un nod rutier care va asigura conexiunea cu Autostrada Transilvania și cu municipiul Târgu Mureș, un nod rutier care permite accesul la DN 13 E60, un nod rutier care va asigura accesul la DJ 151D, un Centru de Intreținere și Control (CIC), două parcări, 36 de poduri, pasaje și viaducte printre care un pasaj cu o lungime de 256 metri.
















