Controale la taxi-uri și benzi de bagaje din aeroport. Zeci de autorizații retrase

Zeci de certificate de înmatriculare, autorizații de taxi sau atestate de pregătire profesională au fost retrase, în primele 11 luni.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Controale la taxi-uri și benzi de bagaje din aeroport. Zeci de autorizații retrase

Retragerile au fost în urma acțiunilor derulate de Poliție în zona aeroporturilor.

Polițiștii au desfășurat 165 de acțiuni.

SURPRIZA Duster - VIDEO Primele imagini. Revine pe marea piață a Indiei după absență de 4 ani CONFIRMARE CITEȘTE ȘI SURPRIZA Duster - VIDEO Primele imagini. Revine pe marea piață a Indiei după absență de 4 ani CONFIRMARE

„Pentru menținerea unui grad ridicat de siguranță a cetățeanului în contextul utilizării transporturilor în regim de taxi, în regim de închiriere, precum și transport alternativ, în zona aeroporturilor internaționale din România, au fost desfășurate 165 de acțiuni, în cadrul cărora au fost aplicate 814 sancțiuni contravenționale în valoare de 317.470 de lei.

În urma acțiunilor, au fost verificate 2.421 de autovehicule, legitimate 3.277 de persoane, retrase 82 de certificate de înmatriculare, 2 certificate de atestare a pregătirii profesionale, 13 autorizații de taxi și au fost reținute 9 permise de conducere și 32 de plăcuțe de înmatriculare”, transmite GPR.

Mari deschideri de tronsoane de autostrăzi pregătite în România LISTA FOTO CITEȘTE ȘI Mari deschideri de tronsoane de autostrăzi pregătite în România LISTA FOTO

Totodată, în perioada ianuarie – noiembrie 2025, polițiștii au derulat acțiuni pentru menținerea unui grad ridicat de siguranță a transporturilor aeriene prin prevenirea și combaterea furturilor de și din bagajele de cală ale pasagerilor.

Astfel, au fost desfășurate 165 de acțiuni, în urma cărora au fost legitimate 3.059 de persoane, controlate 271 de benzi de încărcare/descărcare a bagajelor de cală și verificate 643 de autovehicule, 324 de cale de depozitare, precum și 326 de vestiare care aparțin unor angajați ai firmelor de handling.

Bulgaria trece la monedă euro, îngrijorare în rândul unor locuitori CITEȘTE ȘI Bulgaria trece la monedă euro, îngrijorare în rândul unor locuitori

Au fost aplicate 268 de sancțiuni contravenționale în valoare de 97.753 de lei.

Compania Națională Aeroporturi București a finalizat și recepționat recent prima etapă (2023–2025) din proiectul de modernizare a infrastructurii aeroportuare de la Aeroportul Internațional Henri Coandă Otopeni, lucrări ce acoperă o suprafață totală de 500.000 de metri pătrați.

Unul dintre cele mai importante obiective ale acestei etape l-a reprezentat extinderea platformei nr. 2, care deservește operațiunile de îmbarcare și debarcare a pasagerilor.

Investiția a inclus și construirea unei noi căi de rulare, alături de modernizarea a 310.000 mp din zona celor cinci căi de rulare aferente Pistei 08L-26R.

De asemenea, au fost realizate două drumuri rapide care permit accesul eficient al echipamentelor de handling către aeronavele staționate pe platforme.

Umbrărescu - controlat pe Autostrada Unirii de ingineri turci FOTO CITEȘTE ȘI Umbrărescu - controlat pe Autostrada Unirii de ingineri turci FOTO

Tot în această etapă s-au derulat lucrări la structurile rutiere aeroportuare, la sistemele de drenaj pentru preluarea apelor pluviale, precum și modernizări la sistemul de balizaj și iluminat LED, necesare alinierii Aeroportului Otopeni la standardele europene.

Proiectul „se înscrie în strategia de conformare la specificațiile Regulamentului Uniunii Europene nr. 139/2014 al Comisiei Europene privind stabilirea cerințelor tehnice și a procedurilor administrative referitoare la aerodromuri”.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0890 -0.0018-0.04 %
1 USD4.3140 -0.0006-0.01 %
1 GBP5.8317 +0.0016+0.03 %
1 CHF5.4821 +0.0037+0.07 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
Cele mai citite