

Pe fondul incertitudinii generate de războiul comercial global declanșat în 2025 și al creșterii costurilor tarifare, tot mai multe companii din Statele Unite recurg la zone comerciale libere (FTZ – Foreign Trade Zones) și depozite vamale pentru a amâna sau chiar evita plata taxelor vamale.
Scroll-ul infinit pe TikTok sau ping-urile Discord pot tăia productivitatea la jumătate. Focus Mode, parte din Digital Wellbeing, îți oferă un „comutator de liniște” temporar, fără a require third-party launchere.
Directorul general al JPMorgan Chase, Jamie Dimon, a transmis un mesaj tranșant în cadrul unei intervenții la Departamentul de Afaceri Externe al Irlandei, avertizând că Europa își pierde competitivitatea în fața Statelor Unite și Asiei.
Zuccardi Finca Piedra Infinita 2016, un Malbec din Altamira, a fost cotat cu 100 de puncte Parker. Un vin de excepție, perfect pentru ocazii speciale și rafinate.
Vânzările de automobile din Germania au scăzut dramatic în luna iunie, în contrast cu cele din Franța, având un impact semnificativ asupra afacerii Dacia de pe cea mai mare piață auto a Europei. O situația aparte s-a înregistrat pe segmentul de mașini electrice, unde s-a atins un record de vânzări.
Compania de inteligență artificială a lui Elon Musk a oferit o explicație pentru elogia nazismului aducă recent de chatbot-ul pe care-l dezvoltă.
Aflat într-o mare nevoie de bani pentru finanțarea activității curente și pentru continuarea dezvoltării de noi modele, Nissan a vândut obligațiuni pe piața japoneză, cu termene lungi de până la 10 ani, reușind să atragă o sumă importantă de bani. Mai multe de jumătate vor merge la plata datoriilor existente.
Președintele Franței, Emmanuel Macron, a exprimat sâmbătă pe X ”dezaprobarea foarte puternică” a țării sale față de amenințările lui Donald Trump cu privire impunerea unor la tarife vamale de 30% și a făcut apel la UE să ”apere cu fermitate interesele europene”.
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a afirmat, după ce a trimis Corpul de Control la Societatea de Administrare a Participanților în Energie (SAPE) în contextul în care, în spațiul public, au apărut informații că la instituția respectivă bărbații ar primi ”spor de femeie”, că nu a primit nimeni acel spor deoarece el nu a aprobat acest lucru.
Industria germană a cerut UE și SUA ”să găsească rapid soluții și să evite o escaladare” după amenințările președintelui Trump de a impune taxe vamale de 30% pentru produsele europene începând cu 1 august.
Volkswagen ID.Buzz nu se mai exportă către SUA, în acest moment, deși modelul este încă prezent în configuratorul mărcii pentru piața americană. Motivele nu țin de tarifele majorate de guvernul american, ci de rezultatele foarte slabe pe care microbuzul electric care face apel la imaginea vechiului Bulli le-a înregistrat pe această piață.
Compania Națională Poșta Română SA vrea să contracteze, cu 19,98 milioane de lei, fără TVA, servicii bancare pentru procesarea plăților cu cardul în mediul online destinate achiziționării titlurilor de stat prin Programul Tezaur, potrivit unui anunț de participare postat în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP).
Președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, reacționează la anunțul președintelui SUA Donald Trump referitor la tarifele vamale de 30% pentru UE, avertizând că o asemenea decizie ar perturba lanțurile esențiale de aprovizionare transatlantice, iar blocul comunitar ar putea adopta ”contramăsuri proporționale”.
Consiliul pentru Examinarea Investițiilor de Importanță pentru Securitatea Statului din Republica Moldova a aprobat oferta României pentru cumpărarea Portului Giurgiulești.
Produsele importate din Uniunea Europeană vor avea taxe vamale de 30% de la 1 august, a anunțat președintele SUS Donald Trump sâmbătă, în scrisori postate pe social media.
Pentagonul investește în apărarea sa. Departamentul american al Apărării a încheiat un parteneriat public-privat pe termen lung cu MP Materials, o companie americană producătoare de pământuri rare, în cadrul căruia va deveni cel mai mare acționar al acesteia și va investi câteva miliarde de dolari, a anunțat joi compania.
Grupul ecologist Transport & Environment a publicat cel mai recent studiu privind posibilele evoluții ale industriei auto din Europa și susține pe baza rezultatelor din acest document că Uniunea Europeană poate atinge din nou vârfurile de producție de acum 6 ani doar într-un singur caz.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0904 | +0.0006 | +0.01 % |
| 1 USD | 4.3406 | -0.0087 | -0.20 % |
| 1 GBP | 5.8057 | -0.0122 | -0.21 % |
| 1 CHF | 5.4586 | +0.0071 | +0.13 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro