Trump anunță că vrea un summit cu Putin și Xi după ce ”se liniștesc” lucrurile

Perspective   
Trump anunță că vrea un summit cu Putin și Xi după ce ”se liniștesc” lucrurile

Noul președinte american Donald Trump anunță că vrea să discute cu China și Rusia despre o reducere reciprocă a cheltuielilor cu apărarea a celor trei puteri și pledează în favoarea reintegrării Moscovei în cadrul G7 - care ar redeveni astfel G8, relatează AFP.

Miliardarul a evocat în fața presei, la Casa Albă, un summit cu președinții chinez Xi Jinping și rus Vladimir Putin, după ce ”lucrurile se vor liniștri un pic” scrie News.ro.

Urmărește-ne și pe Google News
Agențiile de turism din Occident se întorc în Coreea de Nord CITEȘTE ȘI Agențiile de turism din Occident se întorc în Coreea de Nord

”Primele reuniuni pe care le voi avea sunt cu președintele chinez Xi și cu președintele rus Putin și vreau să le spun să ne scădem bugetul militar la jumătate”, a declarat el.

Întrebat dacă are în vedere un summit în trei, el a răspuns că ”da, mi-l pot imagina”.

El a precizat apoi că va începe cu reuniuni bilaterale.

Donald Trump a anunțat că vrea să ”încetinească, oprească și reducă armele nucleare” mai ales.

”Nu avem niciun motiv să construim arme nucleare nou nouțe”, a declarat miliardarul republican într-o discuție prelungită cu jurnaliști, după ce a semnat o decizie cu privire la taxe vamale reciproce.

Donald Trump a pledat - la o zi după ce a discutat la telefon cu omologul său rus despre Războiul din Ucraina - în favoarea reintegrării Rusiei în G7, care să redevină astfel G8.

”Mi-ar plăcea mult ca el să se întoarcă”, a declarat el despre omologul său rus și despre acest format diplomatic din care Rusia a fost exclusă după ce a anexat Peninsula ucraineană Crimeea în 2014.

Rușii ”ar trebui să stea la masă”, iar ”lui Putin i-ar plăcea mult să revină”, a dat el asigurări.

Trump a catalogat drept o ”greșeală” această excludere.

EXCLUSIV FOTO Ovidiu Budeanu discută cu Carrefour să preia terenul Supeco Bacău în schimbul unui magazin închiriat în extinderea Arena Mall CITEȘTE ȘI EXCLUSIV FOTO Ovidiu Budeanu discută cu Carrefour să preia terenul Supeco Bacău în schimbul unui magazin închiriat în extinderea Arena Mall

Locatarul casei Albe a dat asigurări că Ucraina, care este îngrijorată de faptul că va fi dată la o parte din dialogul său cu Moscova, ar face parte din negocieri în vederea unei încetări a războiului cu Rusia.

El s-a declarat convins că Vladimir Putin ”vrea pacea”.

”Cred că mi-ar spunea-o dacă nu ar vrea-o”, a declarat Donald Trump.

viewscnt
Afla mai multe despre
donald trump
g7
sua
rusia