Surpriză: Guvernul este obligat să vândă până în limita de 8% din acțiunile Petrom către salariați, la prețul de acum 15 ani

Guvernul a fost obligat de Înalta Curte de Casație și Justiție să vândă acțiuni ale OMV Petrom până în limita de 8% din capitalul social, la același preț din momentul privatizării.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Surpriză: Guvernul este obligat să vândă până în limita de 8% din acțiunile Petrom către salariați, la prețul de acum 15 ani

Guvernul a fost obligat de Înalta Curte de Casație și Justiție să vândă acțiuni ale OMV Petrom până în limita de 8% din capitalul social, la același preț din momentul privatizării. 

Situația va fi discutată acum la nivel guvernamental și politic.

Vânzarea pachetului de până în 8% a fost reglementată prin Legea de privatizare a Petrom, însă statul a amânat operațiunea.

La momentul privatizării din 2004, prețul plătit de OMV a fost de 0,05 euro/acțiune. Acum este cotat cam la 0,08 euro/acțiune, echivalent lei, ceea ce înseamnă că salariații vor cumpăra o acțiune cu 0,03 euro mai ieftină decât este acum.

FOTO Renault lansează un nou autoturism, cu ideea că-l va vinde în toată lumea CITEȘTE ȘI FOTO Renault lansează un nou autoturism, cu ideea că-l va vinde în toată lumea

Potrivit datelor instanței, acțiunea principală din dosar a fost intentată de peste 14.000 de persoane.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2461 +0.00010.00 %
1 USD4.6227 +0.0246+0.54 %
1 GBP6.0934 +0.0135+0.22 %
1 CHF5.6936 +0.0164+0.29 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite