BT FIT aniversează 1 an de educație financiară cu zeci de mii de participanți în program și milioane de vizualizări

Educație cu profit   
BT FIT aniversează 1 an de educație financiară cu zeci de mii de participanți în program și milioane de vizualizări

Ziua Educației Financiare este sărbătorită pe 11 aprilie de întreaga comunitate economică din România. Pentru Banca Transilvania, momentul este marcat și de rezultatele reușite în primul an al principalului său program de educație financiară, BT FIT .

O statistică îngrijorătoare determina Banca Transilvania, la finalul anului 2023, să inițieze un proiect ambițios pentru a atenua una din problemele importante din societate. Potrivit Eurobarometrului dedicat educației financiare, 30% dintre români sunt analfabeți financiar și doar maximum 10% au competențe financiare.

Răspunsul la astfel de cifre problematice a venit sub forma Programului BT IT: Finanțe pe Înțelesul Tuturor. Scopul stabilit la început: să acopere zonele și temele de educație financiară cele mai importante, să le explice și să le prezinte publicului de toate vârstele și din toate mediile sociale, într-un mod cât mai accesibil.

Urmărește-ne și pe Google News

Pentru a face acest lucru, programul FIT a avut o abordare 360, pe mai multe direcții:

Evenimente

De Toți Banii

Un video show online intitulat „De Toți Banii”, a adus în jurul unei mese rotunde experți financiari, dar și celebrități, pentru discuta pe înțelesul tuturor noțiuni și concepte financiare, povestindu-și experiențele personale legate de acestea.

În 10 astfel de episoade, showul a reunit oameni din domenii diverse, cu perspective foarte diferite despre bani: profesori de economie, actori, creatori de conținut, artiști, avocați, etc.

Dacă invitații primului episod s-au concentrat pe economisire, în cel de-al doilea și-au povestit experiența cu creditele bancare, în al treilea au discutat despre siguranța în mediul online, iar în al patrulea despre provocările antreprenoriale. Educația copiilor despre bani, subiect extrem de important, a fost in centrul celui de-al cincilea episod. În următoarele show-uri, specialiștii și vedetele invitate în jurul mesei au disecat subiectele creditelor ipotecare și imobiliare, leasingul auto, pensiile private, investițiile și asigurările.

După un an, bilanțul Show-ului de toți banii arată:

  • peste 100.000 vizualizări pe Youtube
  • 50 de milioane de vizualizări pe TikTok
  • 5 milioane de afișări ale conținutului în social media

Quiz-ul FIT

O platformă cu un quiz de educație financiară a fost lansată pentru ca orice client sau non-client BT să își poată testa cunoștințele (câștigând și premii). La bilanț, programul se mândrește cu:

- 35.000 de persoane care au parcurs quiz-ul

- 8.500 de persoane care au răspuns corect la 10/10 întrebări (& au câștigat peste 150 de premii precum Iphone-uri, Ipad-uri, e-readere Kindle sau chiar abonamente la festivaluri).

Quiz-ul FIT este înglobat în site-ul dedicat FIT, unde se găsesc informații despre temele principale abordate de FIT: economii, credite, leasing, investiții, asigurări, pensii & altele.

Ideea unui quiz a venit în contextul în care, cu cât ne bazăm mai mult pe tehnologiem pentru a ne face viața mai ușoară, cu atât ne expunem mai des și riscurilor de fraudă în mediul online.

Tentativele de înșelăciune au devenit tot mai sofisticate și, pentru a ne ajuta să recunoaștem semnele unei fraude, Banca Transilvania a considerat că un test de verificare a cunoștințelor poate ajuta și o campanie dedicată siguranței online.

Ce faci dacă primești un SMS de la un număr necunoscut în care afli că ai câștigat un premiu și nu trebuie decît să plătești o taxă pentru a primi mult mai mulți bani? Dar dacă ți se cere, pentru a primi o sumă în cont, și numele, și detaliile cardului bancar? Cum procedezi cănd ești apelat de bancă pentru actualizarea datelor personale și, pentru a nu ți se bloca contul, afli că trebuie să comunici CNP-ul, parolele de logare în aplicațiile de banking și numărul de cont? Dar dacă, tot din partea băncii, ți se semnalează tranzacții suspecte și ești invitat să dai click pe un link pentru verificări?

Astfel de pericole din mediul online au fost incluse în testul de verificare a cunoștințelor (accesibil aici: https://www.bancatransilvania.ro/siguranta-online/testeaza-cunostinte), parte din campania “Stai un pic înainte de click”, inițiativă a BT și BT Club.

Prezentări în școli și licee, prezențe la festivaluri

Tot în seria demersurilor de educație financiară, angajați din întreaga rețea a Băncii Transilvania au mers în ultimul an în școli și licee din țară, pentru a susține prezentări direct în sălile de clasă.

Pe parcursul unui an, au susținut peste 22 de prezentări în toată țara, iar peste 25.000 de elevi și studenți participanți au primit tot atâtea kituri fizice de educație financiară din partea băncii

Banca a mers nu doar acolo unde tinerii învață, ci și unde se distrează,

Programul de educație financiară FIT a ajuns, astfel, la majoritatea festivalurilor și evenimentelor importante din țară, anul trecut: de la Untold, Beach Please, EC, Nostalgia, la Târguri de Crăciun și alte eveniment partenere BT.

Programul FIT continuă și anul acesta și se va dezvolta și pe alte direcții, în paralel cu cele existente.

viewscnt
Afla mai multe despre
bt fit
ziua educației financiare