Rata sărăciei în Europa. Unde se află România

Franța este una dintre puținele țări europene în care rata sărăciei a crescut în ultimul deceniu.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Rata sărăciei în Europa. Unde se află România

Conform celor mai recente date ale Eurostat, Parisul a înregistrat o creștere de aproape 2% din 2014 a numărului de persoane care se confruntă cu „dificultăți” sau „mari dificultăți” în a face față cheltuielilor de zi cu zi, așa cum arată institutul de statistică.

ULTIMA ORĂ Necesarul de împrumut al României ar putea ajunge la 285 miliarde lei. Prima ieșire pe extern depinde de adoptarea bugetului, care ar putea întârzia - Nanu, Trezorerie CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Necesarul de împrumut al României ar putea ajunge la 285 miliarde lei. Prima ieșire pe extern depinde de adoptarea bugetului, care ar putea întârzia - Nanu, Trezorerie

În afară de Franța, rata sărăciei a crescut doar în nordul Europei în ultimul deceniu: Danemarca (+2,4%), Finlanda (2%), Suedia (2,8%) și, în afara UE, Norvegia (+4,7%), arată Rador.

Ce țări ale UE au redus cel mai mult rata sărăciei?

În același timp, multe țări din Europa de Est și de Sud au redus rata sărăciei cu zeci de puncte procentuale, Cipru fiind în fruntea UE (-38%), urmat de Croația (34,6%), Ungaria (26,8%), Bulgaria (26,5%) și România (21,8%).

Rata generală a sărăciei în UE în prezent este de 17,4%, ceea ce înseamnă că aproape două din zece persoane au probleme serioase în a face față cheltuielilor.

E drept, există o ușoară îmbunătățire în comparație cu 2023, când rata sărăciei a fost de 19,1%, și o îmbunătățire de zece puncte procentuale față de 2015 (27,1%).

Revolut, anunț în România - nou serviciu lansat pentru protecția banilor FOTO CITEȘTE ȘI Revolut, anunț în România - nou serviciu lansat pentru protecția banilor FOTO

Însă unele țări au încă procente mari de oameni aflați în pragul sărăciei.

De exemplu, în Grecia, ponderea este de aproape 67% – cel mai ridicat procent de persoane care trăiesc în sărăcie dintre toate țările UE. Urmează Bulgaria cu 37%, iar Slovacia are aproape 29%.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0910 +0.0017+0.03 %
1 USD4.3656 -0.0193-0.44 %
1 GBP5.7984 +0.0135+0.23 %
1 CHF5.4516 +0.0035+0.06 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Cotidianul.ro
Playtech.ro
APARTAMENT 2 CAMERE - FLOREASCA - GRADINA INTERIOARA - COMISION 0%
  • {literal}{/literal} dormitor
  • {literal}{/literal} baie

De vânzare
216.408 €
Cele mai citite